Haberler

24 Aralık 2014

Moğolistan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Moğolistan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü sağlanan desteklerin devamı olarak anılan bölüme tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. 

Moğolistan Devlet Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi bünyesinde 2001 yılında TİKA tarafından kurulmuş olan Türkoloji Bölümü, TİKA’nın en kapsamlı projelerinden birisi olan Türkoloji Projesi çerçevesinde Moğolistan’da Türk dili, tarihi ve kültürünün öğretilmesi amacıyla eğitim veriyor. Söz konusu proje 2011 yılında Yunus Emre Enstitüsü’ne devredilmesine rağmen dünya genelindeki Türkoloji Bölümleri’ne Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği halinde TİKA desteği devam ediyor.

Moğolistan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü halihazırda hizmet verilmekte olan odaya taşınmış olup, 2006 yılından bu yana herhangi bir onarım görmemiş olması nedeniyle bölümün ihtiyacını karşılayamamaktaydı. Buna ek olarak Yunus Emre Enstitüsü’nün 100 Türkiye Kütüphanesi Projesi kapsamında Moğolistan’da kurmak istediği kütüphane için yeterli donanım ve malzemeye sahip değildi. TİKA, Türkoloji Bölümü’ne sağladığı desteklerinin devamı olarak bölüme tadilat ve donanım desteği projesini hayat geçirdi.

Moğolistan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nün fiziksel imkânlarının geliştirilmesi il eğitim ve öğretimde verimliliğe katkı sağlanacak, ülkeler arasındaki kültür alışverişine köprü rolü artacak. Bu kapsamda uluslararası standartta eğitim ve tanıtımı yapılacak olan Türkoloji Bölümü’ne ilgi artarak, Türk dilinin ve tarihinin en eski yerleşim yerlerinden olan Moğolistan’da Türkologların yetiştirilmesi sağlanacak. Ayrıca ülkede Türkoloji alanında yapılacak her türlü çalışmayı destekleyecek genç nesiller yetiştirilecek.

Sonraki Haber

TİKA'dan Guatemala Eğitim Bakanlığına Ekipman Desteği

Guatemala Eğitim Bakanlığına bağlı 4 okula Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından toplam 120 adet masaüstü bilgisayar desteğinde bulunuldu. TİKA, Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. TİKA’nın Latin Amerika...