Haberler

16 Nisan 2021

Türkiye'den Libya'ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Libya’nın güneybatısında yer alan tarihi Gadamis kentindeki İlk Yardım Merkezine ilaç nakil aracı kazandırdı.

Sağlık Bakanlığı Gadamis İlk Yardım Merkezinde yapılan teslim töreninde konuşan TİKA Trablus Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe, Gadamis'in sağlık alanındaki en önemli sorunlarından birisinin ilaç nakli olduğunu söyledi. Karatepe, “İlaçların naklinin uygun şartlar altında sağlanması amacıyla tam donanımlı bir ilaç nakil aracı hibe edilerek, tarihi Türkiye-Libya dostluk ve iş birliğinin gelişmesine katkı sağlanmıştır.” ifadelerini kullandı. Libya halkının kalkınmasına ve refaha kavuşmasına katkı amacıyla TİKA'nın 2011'den itibaren ülkenin farklı bölgelerinde birçok projeyi hayata geçirdiğini belirten Karatepe, faaliyetlerinin artarak devam edeceğinin altını çizdi. Karatepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada da tarihi Gadamis kentinin Tunus, Cezayir ve Libya sınır kavşağında stratejik bir öneme sahip olduğunu hatırlattı. TİKA Koordinatörü, "Başkent Trablus’tan 620 kilometre uzakta bulunan bu şehir, ilaç nakli konusunda  sorunlar yaşanmaktaydı. Hhayatı kolaylaştırıcı ve kent halkının yaşamına olumlu katkıda bulunan bu projeyi hayata geçirdik.” dedi.

Sağlık Müdürü Beşir’den TİKA ve Türkiye’ye teşekkür AA muhabirine konuşan Gadamis Sağlık Müdürü Habib Beşir de başkent Trablus ile Gadamis arasındaki uzun mesafe nedeniyle özellikle sıcak havalarda ilaçların bozulmadan ve özelliklerini kaybetmeden nakli konusunun önemli olduğunu vurguladı. Yıllardır bu konuda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirten Beşir, “Böyle bir araca çok ihtiyacımız vardı, bütün TİKA yetkilileri ve Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gazze'de 5 bin 320 Aileye Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin halkına yönelik ramazan yardımları abluka altındaki Gazze'de ihtiyaç sahibi 5 bin 320 aileye gıda kolisi dağıttı. Gazze'de ablukanın gölgesinde yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele eden ihtiyaç sahibi...