Haberler

31 Ocak 2017

Türkiye'den Gine'ye 50 Otobüs

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla geçen yıl Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine'ye gönderilmeye başlanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)’ye ait otobüslerin tamamı teslim edildi.

Türkiye'nin Gine'ye geçen yıl başlattığı otobüs yardımı tamamlandı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Gine'nin başkenti Konakri'de düzenlenen otobüs teslim törenindeki konuşmasında, Türkiye ile Gine arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Türk Hava Yollarının (THY) Konakri'ye sefer başlatma kararı aldığını, TİKA'nın da Konakri'ye şube açtığını belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye'nin Gine'yle ilişkilerini geliştirmeyi sürdüreceğini vurguladı. İBB Başkanı Danışmanı İsmail Hakkı Turunç da İBB'nin temin ettiği otobüslerin, TİKA tarafından Gine'ye ulaştırıldığını açıkladı.

Konakri'nin yönetiminden sorumlu Maturin Bangoura, Türkiye'nin otobüs yardımının Gine için çok önemli olduğunu ve ülkedeki büyük bir açığı kapattığını ifade etti. Türkiye'ye yardımlarından dolayı teşekkür eden Gine Ulaştırma Bakanı Oye Guilavogui da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mart 2016'da Gine'ye gerçekleştirdiği ziyaretten sonra Türkiye-Gine ilişkilerinin güçlendiğine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkeyi ziyaretinde, İBB'nin Konakri’ye 50 otobüs hibe edeceği müjdesini vermişti.

TİKA Konakri Program Koordinasyon Ofisi Hizmete Açıldı

Otobüslerin teslim törenin ardından TİKA Konakri Program Koordinasyon Ofisi resmi açılışı T.C. Konakri Büyükelçisi Nur Sağman, T.C. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA yetkilileri ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Açılış törenin ardından TİKA Konakri Program Koordinasyon Ofisi’nde TİKA Konakri Ofisinin hukuki statüsünü belirleyen Kalkınma İşbirliği Anlaşması TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Gine Kalkınma Bakanı Müsteşarı tarafından imzalandı.

Sonraki Haber

Tanzanya’da Kadın Girişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tanzanya’nın Mbeya Bölgesi’nde yaşayan kadınlara ekonomik ve sosyal hayata katılımları kapsamında dikiş/nakış makinesi desteğinde bulundu. Tanzanya’nın Mbeya Bölgesi’nde bulunan kadınlara ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının sağlanması ve...