Haberler

01 Şubat 2017

Tanzanya’da Kadın Girişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tanzanya’nın Mbeya Bölgesi’nde yaşayan kadınlara ekonomik ve sosyal hayata katılımları kapsamında dikiş/nakış makinesi desteğinde bulundu.

Tanzanya’nın Mbeya Bölgesi’nde bulunan kadınlara ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının sağlanması ve düzenli bir şekilde gelir elde edebilmeleri amacıyla TİKA tarafından 25 adet dikiş/nakış makinesi temin edildi.

Tanzanya’nın güneybatısında bulunan idari bölgelerden biri olan Mbeya bölgesinde meslek eğitimi yaygın olduğundan kadınların çoğu meslek okuluna giderek girişimcilik eğitimi alıyor. Mbeya bölgesinde faaliyet gösteren en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Tanzanya Kadınları ve Gençliği Kalkınma Toplumu (TWYDS) bünyesinde faaliyet gösteren dikiş atölyesine kadın girişimciliğine destek amacıyla 25 dikiş makinası temin edildi. Bu proje ile 50 kadına daha iş imkânı sağlandı.

TİKA tarafından temin edilen dikiş makinalarının teslim töreninde konuşan TWYDS Derneği Başkanı Rahabu Ngweta “Söz konusu proje ile TİKA sadece 25 adet dikiş makinası temin ederek derneğimize vermiyor. Aynı zamanda Darüsselam’a uzak olan Mbeya Bölgesi’ne yardım elini uzatarak bölgeye verdiği önemi gösteriyor. Özellikle kadın girişimcilere destek sağlıyor” ifadelerinde bulundu. Ngweta, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. 

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Kimsesiz Çocukları Unutmadı

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Karadağ Çocuk Hakları Merkezi binasının tadilatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandı. Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da 16 yıldır faaliyet gösteren, Karadağ’da risk altındaki çocukların ve gençlerin yaşam kalitelerinin arttırılmasına...