Haberler

16 Nisan 2021

Türkiye’nin Terörle Mücadele Tecrübesi TİKA İle Dost Ülkelere Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğinde Çad, Cezayir, Etiyopya, Nijer, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus ve Uganda’dan hâkim ve savcılara yönelik "Terörizm Suçlarıyla Mücadele Çevrimiçi Kolokyum Programı" düzenlendi.

Program kapsamında; Türkiye’nin Terörle Mücadele Politikaları ve Stratejileri, Terör Suçlarında Etkili Kovuşturma Yöntemleri ve Terör Suçlarına İlişkin Soruşturma ve Kovuşturmalarda Uluslararası Adli İşbirliği gibi konularda çeşitli seminerler verildi.

9 ülkeden 32 hâkim, savcı ve hukuk uzmanının iştirak ettiği kolokyumun açılış programında konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun hukuki ve adli alanların geliştirilmesine yönelik projeler oluşturmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Teröre kaynaklık eden temel sebepleri ortadan kaldırmak kadar dolaylı veya dolaysız terörden etkilenen insanların hak ve hukuklarını korumanın hepimizin sorumluluğu olduğunu ifade eden Nurdun, bunu sağlamanın en güzel yolunun da ülkeler arasındaki iş birliğini arttırmaktan ve çözüm önerilerini ortak bir noktada yürütmekten geçtiğini belirtti. Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ise “Düzenlenen bu kolokyum ile terörizmle mücadele konusunda deneyimlerin ve en iyi uygulamaların paylaşılması en büyük arzumuzdur” dedi

2 gün süren kolokyum kapsamında 9 ülkeden katılan hakim ve savcılara çeşitli konularda seminerler verildi. TİKA’nın Adalet Hizmetleri Eğitim Programı kapsamında Adalet Akademisi işbirliğiyle hakim ve savcılara yönelik çeşitli eğitim programlarının önümüzdeki dönemde de devam etmesi planlanlanıyor.

 

 

Sonraki Haber

Türkiye'den Libya'ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Libya’nın güneybatısında yer alan tarihi Gadamis kentindeki İlk Yardım Merkezine ilaç nakil aracı kazandırdı. Sağlık Bakanlığı Gadamis İlk Yardım Merkezinde yapılan teslim töreninde konuşan TİKA Trablus Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe,...