Haberler

28 Kasım 2023

"Türk Macar Diplomatik İlişkilerinin 100. Yılı" TİKA’nın Destekleriyle Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) organizasyonuyla Muğla’da “Türk-Macar Diplomatik İlişkilerinin Kurulmasının 100. Yıl Dönümü” kutlandı.

MSKÜ’lü Prof. Dr. Melek Çolak’ın başkanlığında, Türk-Macar İlişkileri Araştırma Merkezi (TÜMACAM) tarafından düzenlenen “Türk-Macar İlişkilerinin Dünü Bugünü ve Geleceği Uluslararası Sempozyumuna”, farklı disiplinlerde alanının uzmanı Türk ve Macar uzmanlar katıldı. Sempozyumun onur kurulunda MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, MSKÜ Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Macaristan Ankara Emekli Büyükelçisi Prof. Dr. István Vásáry ve Prof. Dr. János Hóvári yer aldı.

23-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenen sempozyumun açılış konuşmaları ise TÜMACAM Müdürü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Melek Çolak, Macar Kültür Merkezinden Dr. Gergo Máté Kovács, Türkiye'nin Budapeşte Eski Büyükelçisi Şakir Fakılı, MSKÜ Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar ve Muğla Valisi İdris Akbıyık tarafından gerçekleştirildi.

TİKA’nın destekleri ile yapılan sempozyumun açılış konuşmasında Prof. Dr. Melek Çolak; Türk-Macar ilişkilerinin önemine değinerek TÜMACAM’ın Türkiye’deki üniversiteler bünyesinde araştırma merkezleri içinde bu alanla ilgilenen ilk araştırma merkezi olduğunu ifade etti. 23 yıllık birikimin sonucu olarak böyle bir sempozyumun düzenlendiğini ve Türkiye-Macaristan arasındaki kültürel bağların güçlenmesinde önemli bir köprü olduğunu ifade etti. Sempozyuma verdiği destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Toplam 47 bildirinin sunulduğu oturumlarda Türk-Macar ilişkilerinin eski çağından günümüze kadar sosyo-kültürel, ekonomik yönü farklı yönleriyle ele alındı. 15 Macar bilim insanının katıldığı sempozyumda genç nesli ve bu alanda çalışmaya özendirmek için bir öğrenci oturumu da düzenlendi.

Açılış konuşmalarının ardından Macar sanatçı Majda Mária Guessous ve eşi Gerzson Dávid Boros tarafından Macarca ve Türkçe Halk Müziği dinletisi gerçekleştirildi. Öğr. Gör. Aydın Çelebi ve Dr. Öğr. Üyesi Züleyha Seki’nin hazırladığı Zeybek gösterisi sergilendi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği "Anadolu'dan Balkanlara Üreten Kadınlar" Yarışmasında Ödüller Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen “8. Altınkepenk ‘Anadola’dan Balkanlara Üreten Kadınlar’  Uluslararası Kısa Film Yarışması”nın ödül töreni İstanbul’da gerçekleştirildi. Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) koordinatörlüğünde bu yıl sekizincisi düzenlenen "Altınkepenk Anadolu'dan...