Haberler

28 Kasım 2023

TİKA’nın Desteklediği "Anadolu'dan Balkanlara Üreten Kadınlar" Yarışmasında Ödüller Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen “8. Altınkepenk ‘Anadola’dan Balkanlara Üreten Kadınlar’  Uluslararası Kısa Film Yarışması”nın ödül töreni İstanbul’da gerçekleştirildi.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) koordinatörlüğünde bu yıl sekizincisi düzenlenen "Altınkepenk Anadolu'dan Balkanlara Üreten Kadınlar" uluslararası kısa film yarışmasının ödül töreni Ataşehir'de gerçekleştirildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA ile Yunus Emre Enstitüsünün desteklediği yarışma, sanayide, tarımda, eğitimde ve el sanatlarında üreten kadınları konu ediniyor.

Ödül töreninde konuşan Ticaret Bakanı Yardımcısı Mahmut Gürcan, ödül alan tüm filmleri tebrik ederek, "Kadınlarımızın Anadolu'da ve Balkanlarda nasıl emek vererek hayata tutunduklarını, kendilerinden ve ailelerinden nasıl fedakârlık yaptıklarını gösteren çok değerli filmleri izledik. Bu vesileyle Türkiye'nin dört bir köşesinde emek veren kadınlarımız saygı ve minnetle anıyorum." dedi.

Bu yıl yarışmada birinciliğe "Gezen Oğlak" filmiyle Şenol Çöm, ikinciliğe "Whispers of Prizren" isimli filmiyle Esen Kaymakçı ve üçüncülüğe "Mermerin Sultanları" filmiyle Mehmet Buyruk değer görüldü.

Mansiyon ödülleri ise "Safran" isimli filmiyle Başak Çardak, "Hanımın Çiftliği" filmiyle Mustafa Safa Altındal ve "Kadın Eli" filmiyle Esen Yurtsever'e verildi.

Törene katılanlara Filistin atkılarının hediye edildiği gecede ayrıca ödül töreninin yapıldığı otelin fuaye salonunda Milli Mücadele'de kadın fotoğraf sergisi gösterildi.

Sonraki Haber

TİKA, Meksika’da İnsanlığın Ortak Kültürel Mirasına Sahip Çıkıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) tarafından, Meksika’da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, birçok önemli Mezoamerikan uygarlığına ev sahipliği yapmış Teotihuacán Arkeolojik Bölgesi ve Piramitleri’nde yapılacak olan yer işaretleme ve tanıtım...