Haberler

28 Kasım 2023

TİKA, Meksika’da İnsanlığın Ortak Kültürel Mirasına Sahip Çıkıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) tarafından, Meksika’da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, birçok önemli Mezoamerikan uygarlığına ev sahipliği yapmış Teotihuacán Arkeolojik Bölgesi ve Piramitleri’nde yapılacak olan yer işaretleme ve tanıtım panolarının uygulama projesi lansmanı TİKA Başkanı Kayalar’ın da katılımı ile gerçekleştirildi.

Birçok önemli Mezoamerikan uygarlığına ev sahipliği yapmış olan Teotihuacán Arkeolojik Bölgesi ve Piramitleri, 1988 yılında UNESCO tarafından koruma alanı ve dünya mirası olarak kabul edilmiştir. TİKA tarafından yapılacak olan yer işaretleme ve tanıtım panolarının uygulama projesi ile de milyonlarca insanı ağırlayan bölgenin turizm potansiyelinin daha ileri taşınması hedeflenmektedir.

Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Teotihuacán Arkeolojik Bölgesi ve Piramitleri’nin yer işaretleme ve tanıtım panolarının uygulama projesi logo tasarımları ve tasarım kılavuzu TİKA’nın destekleri ile Meksika’nın en ünlü mimarlarından Lance Wyman tarafından hazırlandı.

Projenin piramitlerde düzenlenen açılış törenine TİKA Başkanı Serkan Kayalar da katıldı.

TİKA Başkanı Kayalar, “TİKA olarak, bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde kültürel mirasın korunmasına ve tanıtılmasına yönelik sayısız proje gerçekleştirdik.

Teslim törenini gerçekleştirdiğimiz bu projenin kadim kültürel miraslara ev sahipliği yapan iki ülkenin bu alanda iş birliği yapması açısından oldukça anlamlı buluyor, kültürel mirası koruyup ileriki nesillere aktarma misyonunu gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

TİKA, Meksika’da 2015 yılından bu yana gerçekleştirdiği kalkınma iş birliği projeleriyle iki ülke arasındaki dostane ilişkilere katkı sağlamaya devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA, TRT İşbirliğiyle Etiyopya’da “Gençler İçin Gazetecilik Eğitimi” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde Etiyopya’da “Gençler için Gazetecilik Journalism for Juniors (J4J)” eğitimi verildi. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen iki ayrı eğitim programı...