Haberler

28 Kasım 2023

TİKA, TRT İşbirliğiyle Etiyopya’da “Gençler İçin Gazetecilik Eğitimi” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde Etiyopya’da “Gençler için Gazetecilik Journalism for Juniors (J4J)” eğitimi verildi.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen iki ayrı eğitim programı ile 70 öğrenci ve genç basın mensubuna; sosyal medyada içerik üretimi, hikâye anlatımı, mobil gazetecilik, video montajlama ve saha yapımcılığı konularında eğitim verildi. Eğitimin sonunda mobil gazetecilik tekniklerini kullanarak kendi videolarını hazırlayan gençler final projelerini teslim etti.

Addis Ababa Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, Etiyopya Yayın Kuruluşu (EBC), Jeilu Kanalı, OBN TV personeli ve farklı sivil toplum kuruluşlarının iletişim birimleri çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen iki ayrı eğitimde gençler ve basın mensupları TRT’nin engin yayıncılık tecrübesinden faydalandı. “Herkesin bir hikayesi vardır” mottosu ile düzenlenen eğitimlerde gençlere kendi bölgelerinde yaşanan olayları kendi bakış açıları ile anlatmanın ve dezenformasyonla mücadelenin önemi vurgulandı.  Alanında uzman profesyoneller tarafından verilen eğitimlerde teorik eğitimin yanı sıra çekim ve montaj teknikleri de öğretilerek katılımcıların kendi içeriklerini üretmesi sağlandı.

Eğitimin kapanış töreninde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Addis Ababa Büyükelçisi Sayın Berk Baran günümüz dünyasında medyanın gücüne vurgu yaptı. Ülkemizin çeşitli kurumlarının ve TİKA’nın Etiyopya’da hayata geçirdiği pek çok proje var fakat eğitim projelerinin ayrı bir öneme sahip olduğuna inanıyorum dedi. Konuşmasında eğitimin gücüne vurgu yapan Baran, bu eğitim ile gençlere kendi hikâyelerini anlatmak için bir imkân sağlamış oluyoruz dedi.

TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü Cengiz Polat Afrika’da ise kurulduğu dönemden bu yana TİKA’nın Etiyopya’nın sürdürülebilir kalkınmasına destek olmak için iki yüzden fazla proje hayata geçirdiklerini belirtti. “Bunlar arasında eğitim projelerimiz nitelikli insan kaynağına yatırım yapmak açısından özel bir değere sahiptir” diyen Polat “eğitimi tamamlayan tüm gençlerin kendi içeriklerini üretmeye devam edeceğini umuyoruz, Etiyopya’nın sesi sizler olun” dedi.

TRT Gençler için Gazetecilik Projesi Koordinatörü Alpay Arı sosyal sorumluluk kapsamında bu projeyi dünyanın dört bir yanından 3170 öğrenciye ulaştırdıklarını ve bu sayıyı büyütmek için durmadan çalıştıklarını ifade etti. Günümüzde dezenformasyonla mücadelenin ve doğru haberciliğin önemine vurgu yapan Arı, gençlerden özgün ve güçlü içerikler üretmelerini beklediklerini ifade etti.

Proje yapılan kapanış konuşmalarının ardından öğrencilere sertifika ve dereceye giren proje sahiplerine ödüllerin verilmesi ile son buldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kamerun'da Kırsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’da planten ve kakao yetiştiren ORFEDEL Derneğine tarım aletleri ve fide desteğinde bulundu. Kamerun’un Merkez bölgesine bağlı Lekie departmanının Evodoula ilçesinde 3 hektarlık alanın tarıma açılarak planten ve...