Haberler

01 Ağustos 2015

Türk Kültürünün En Büyük Birikimlerinden Biri Olan Halı Sanatı TİKA Desteğiyle Afganistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Herat Halıcılık Projesi kapsamında Herat ilindeki 140 aileye ekipman desteğinde bulunuldu.

Türk tarihinin en büyük birikimlerinden olan “halı” Afganistan’da Herat ilinde de Türkmen kadınlarınca yaşatılıyor. Bu kapsamda yerinde yapılan ziyaret ile büyük zorluklar içerisinde bu mesleğin sürdürüldüğü ve halı sanatını yaşatıldığı gözlemlendi.

Kadınların meslek edinmesi ve ekonomik açıdan güçlenmelerinin sağlanması amacıyla halıcılık projesi çok ciddi bir saha çalışmasının ardından başlatıldı. Halı projesi kapsamında personele sunum yapılarak en küçük detayına kadar bütün çalışanlar bilgi sahibi oldu. Halı tezgahı çeşitlerinden, ip ve boyaya kadar bir çok materyal, üretimi, temin şartları, niteliği ve maliyetlerine kadar bir analize tabi tutuldu. Dokunacak halılar geleneksel Türk motifli Afgan halıları olarak seçilerek, kullanılan malzemeler yöresel ve orijinal olanlar arasından temin edildi.

TİKA tarafından meslek edindirme projeleri kapsamında, Herat Halıcılık Projesi için temin edilen 60 adet halı tezgâhı, 1.800 kilo gram (60 çuvalda) halı ipi, desen haritası, eriş ve argaç ve Herat Terzilik Projesi için 80 adet dikiş-nakış makinesinden oluşan malzemeler Herat Valiliği, Herat Emniyet Müdürlüğü ve Herat ileri gelenlerinin şahitliği ile ihtiyaç sahipleri için hazırlanan listeler esas alınarak dağıtıldı.

Malzeme dağıtım öncesi Herat’a gelen TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin ve beraberindeki heyet havaalanında yetkililer tarafından karşılandı. Yapılan yardımlardan dolayı Türkiye için dua okunarak teşekkür edildi. Heyet Herat Valisi Muhammed Asıf Rahimi ve Herat Belediye Başkanı Gulam Gaus Nekbin tarafından kabul edildi ve bu kabul sırasında TİKA tarafından gelecekte yürütülebilecek projeler üzerinde istişarede bulunuldu.

Dağıtım sırasında hak sahiplerine imzalattırılan bir taahhütname ile belirlenen zaman içinde halıların dokunması sağlanacak ve büyük bir sergi ile tanıtımı yapılacak. Satılan halıların bedelleri ailelerde bir başlangıç sermayesi olarak kalacak. Belli zamanlarda bu faaliyetler Koordinatörlük tarafından da izlenecek ve bu iş kolunda genç kızların ve ev hanımlarının meslek edinmesi ve ekonomik yapılarının güçlendirilmesi sağlanmış olacak.

Sonraki Haber

TİKA’nın Azerbaycanlı Arıcılara Desteği Devam Ediyor

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Azerbaycan’da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Azerbaycan temaslarının ikinci gününde Sumgayıt kentinde Azerbaycan Arıcılar Birliği üyeleriyle bir araya geldi....