Haberler

01 Ağustos 2015

TİKA’nın Azerbaycanlı Arıcılara Desteği Devam Ediyor

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Azerbaycan’da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Azerbaycan temaslarının ikinci gününde Sumgayıt kentinde Azerbaycan Arıcılar Birliği üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme sonrasında TİKA tarafından temin edilen 35 bal süzme makinesi Azerbaycanlı arıcılara teslim edildi. 

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Azerbaycan ziyareti kapsamında TİKA'nın projelerine katılan Azerbaycanlı kurum ve kuruluş temsilcileriyle temaslarda bulundu. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ilk olarak Sumgayıt kentinde Azerbaycan Arıcılar Birliği üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme sonrasında arıcılara TİKA tarafından temin edilen 35 bal süzme makinesi Azerbaycanlı arıcılara teslim edildi. 

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Azerbaycanlı arıcılarla simgesel bir proje gerçekleştirdiklerini, kadim tarihe sahip Kafkas arıcılarının tekrar etkin bir şekilde kendi soylarını korumak kaydıyla çok nitelikli balların üretilmesine yönelik projelerinin devam ettiğini bildirdi.

Azerbaycan ve Türkiye devlet başkanlarının sık sık dile getirdiği "iki devlet, bir millet" ilkesi çerçevesinden çalışmalar yürüttüklerini belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, arıcılığın da bu çalışmalardan biri olduğunu ve bugüne kadar Azerbaycan'da 4 bin arı kovanı dağıttıklarını ifade etti.

 "Azerbaycan'ın en büyük arıcılık projesi"

Azerbaycan Arıcılar Birliği Başkanı Şamil Guliyev ise TİKA ile yaklaşık 4 yıldır projeler gerçekleştirdiklerini, bu kapsamda 500 arıcının eğitildiğini bildirdi.

Arıcılara TİKA tarafından çok sayıda araç ve gereç dağıtıldığını söyleyen Guliyev, "Bu proje Azerbaycan'da bugüne kadar yapılmış en büyük arıcılık projesidir. Bunun için TİKA'ya ve kardeş Türkiye'ye teşekkür ederiz" dedi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindekiler daha sonra TİKA'nın bebek ölümlerini azaltmak amacıyla gerçekleştirdiği "Hoşgeldin Bebek" projesi kapsamında düzenlenen eğitim programına katılan doktor, ebe ve hemşireleri ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

TİKA heyeti, Türk hayırseverler tarafından kurulan bir vakfın desteklediği ve ihtiyaç sahibi öğrenciler için barınma hizmeti veren öğrenci yurdunu ziyaret etti. Ziyarette yurda öğrencilerin ulaşım hizmetinin sağlanması için TİKA tarafından temin edilen minibüs yetkililere teslim edildi. Azerbaycan temasları kapsamında Bakü Anadolu Lisesi’ni de ziyaret eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Azerbaycan temaslarının ikinci gününü tamamladı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'a Azerbaycan temaslarının ikinci gününde AK Parti Ankara Mileltvekili Lütfiye Selva Çam, Azerbaycan Milletvekili Melahat İbrahimkızı ve TİKA yetkilileri eşlik etti. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan Genelkurmay Başkanlığı'na Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’da Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde yapılandırılan Basın ve Enformasyon Merkezine teknik ekipman desteğinde bulundu. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kırgızistan’da  önemli projelere imza...