Haberler

22 Mayıs 2016

Türk Edebiyatının Usta Kalemi Ali Şir Nevai’ye Vefa

Büyük Türk Şairi, Sultan Baykaranın veziri ve Mezarışerif Şehrinin kurucusu Ali Şir Nevai’nin  575. Yıldönümü münasebetiyle Afganistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) da katkılarıyla Uluslararası Sempozyum düzenlendi.

TİKA Afganistan’da, Afganistan tarih ve kültüründe tesir bırakmış olan muhterem şahısları anmak,  aziz hatıralarını canlandırmak ve bu ortak değerler üzerinden Afganistan-Türkiye dostluğunu daha da güçlendirmek amacıyla; Afganistan’da etkninlikler düzenlemektedir. Bu kapsamda Büyük Türk Şairi, Sultan Baykaranın veziri ve Mezarışerif Şehrinin kurucusu Ali Şir Nevai’nin  575. Yıldönümü Münasebetiyle Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı himayesinde düzenlenen uluslararası sempozyuma TİKA da destek verdi.

Devlet adamı ve büyük şair Emir Ali Şir Nevai’nin 575. Yıldönümü münasebetiyle Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı himayesinde düzenlenen uluslararası sempozyum Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani tarafından yapılan bir konuşma ile başladı. Sempozyum açılışında Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani ile birlikte; Birinci Yardımcı Abdurraşid Dostum, İkinci Yardımcı Server Danış, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye, Özbekistan, Tacikistan, Hindistan ve Pakistan’dan gelen akademisyenler, diplomatlar, üstdüzey görevliler katıldı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani Türkçe olarak başladığı konuşmasında “Emir Ali Şir Nevai’nin arzularından olan adaletli ve sadık bir hükümeti halkımız için istiyoruz ve onun adalet ile ilgili düşünceleri Afganistan Milli Birlik hükümetinde uygulanmaktadır, Nevai’nin yaptığı hizmet ve çalışmaları için bundan sonra onun adıyla üstün hizmet madalyası verilecek. Ali Şir Nevai büyük Peştun şairlerinden  Huşal Han Hatak ile benzeşen fikirlere sahiptir.” diye konuştu.

Sayın Dostum ise “Bugün 200 milyon Türk şu an sizi izliyor. Büyük alimlerin arasında yer alan Emir Ali Şir Nevai’nin hatırlanması hususunda verdiğiniz sözü yerine getirdiniz. Bu millet sizin bu güzel hizmetinizi asla unutmayacak.” diyerek Cumhurbaşkanına teşekkür etti.

Sempozyumda, Türkiye, Özbekistan, Tacikistan, Hindistan ve Pakistan’dan gelen akademisyenler de Ali Şir Nevai hakkında hazırladıkları bilimsel makaleleri ile Nevai’nin şahsiyeti hakkında konuşmalar yaptılar. TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin’in de katıldığı sempozyuma Türkiye’den; Prof. Abdurrahman Güzel, Prof Fahri Temizyürek, Yrd Doç. Dr. Seyfi Yıldırım, Prof. Dr. Münevver Tekcam ve Yrd. Doç. Dr. Aysultan Hayri davetliler arasındaydı.

Dört gün süren sempozyum kapsamında başkent Kabil’den sonra, Ali Şir Nevai tarafından kurulan Mezarı Şerif ve medfun olduğu Herat misafirler tarafından ziyaret edildi ve bu şehirlerde de programlar yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Türkçe Eğitiminde Verildiği İlköğretim Okuluna Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın Gilan-Dobırçan köyünde Türkçe eğitimin de verildiği Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’na donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Kosova’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Türklerinde yaşamakta olduğu...