Haberler

23 Mayıs 2016

TİKA’dan Kosova’da Türkçe Eğitiminde Verildiği İlköğretim Okuluna Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın Gilan-Dobırçan köyünde Türkçe eğitimin de verildiği Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’na donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Kosova’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Türklerinde yaşamakta olduğu yaklaşık 5000 nüfuslu Dobırçan köyü Kosova’nın güneydoğusunda bulunan Gilan Belediyesi’ne bağlı. Söz konusu köyde 1965 yılından bu yana Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’nda Arnavutça eğitimin dışında Türkçe eğitim de veriliyor.

Proje kapsamında, okulda kaliteli eğitim verebilmesi için ihtiyaç duyulan bilgisayar laboratuvarı kuruldu; masa ve sandalye, raflı dolap, yazıcı/tarayıcı, çim biçme makinesi temin edindi ayrıca tüm sınıflardaki perdeler yenilendi. Söz konusu proje ile birlikte Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’nda bulunan 420 öğrenci ve yaklaşık 50 öğretmenin daha kaliteli şartlarda eğitim gerçekleştirmelerine destek sağlandı.

Nazım Hikmet İlköğretim Okulu’nun 50. eğitim yıldönümü kutlamalarına katılan TİKA Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, projenin de açılışını gerçekleştirdi. Okul müdürü Fadil Shabani, TİKA tarafından gerçekleştirilen desteğin eğitim kalitesini artırarak öğrencilerin çok daha başarılı olmasına imkân verdiğini ifade etti ve TİKA’ya teşekkür etti.

Tören öğrencilerin düzenlediği halk oyunları ve gösterilerle sona erdi. 

Sonraki Haber

Dünya İnsani Zirvesi TİKA Panelinde Yeni Bir Kalkınma Yardımı Anlayışı İhtiyacına Dikkat Çekildi

İstanbul’da bugün başlayan Dünya İnsani Zirvesi kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından İstanbul Kongre Merkezi Rumeli Salonu'nda "İnsani Yardımdan Sürdürülebilir Kalkınmaya" başlıklı panel düzenlendi. Panelde konuşan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, her...