Haberler

23 Ağustos 2022

Türk Dünyasının Ressamları Safranbolu’da Buluşuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY) bu yıl 22.si düzenlenen Ressamlar Buluşması, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde devam ediyor.

TİKA ve TÜRKSOY işbirliği ile düzenlenen geleneksel etkinliklerden biri olan ve bu yıl 22.si yapılan “Ressamlar Buluşması”, 16 Ağustos 2022 tarihinde Türkiye’nin tarihi şehirlerinden Safranbolu’da düzenlenen basın toplantısıyla başladı. Toplantıya, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ve TÜRKSOY Azerbaycan Ülke Temsilcisi, Proje Koordinatörü Elçin Gafarlı ve çok sayıda Türk Dünyası ressamı katıldı.

Toplantıda konuşan Elçin Gafarlı, “Türk Dünyası resim sanatının daha yakından tanınması, ressamlarımız arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve tecrübe değişiminin sağlanması amacıyla etkinlikler düzenlenmeye başlandığını ve Türk halklarının resim sanatının yaşatıldığı, kültürel zenginliğimizin tuvallere aktarıldığı bir sanat atölyesi olan TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın hayata geçirildiğini” ifade etti.

Safranbolu’nun kültürel mirası dünyaya tanıtılacak

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ise etkinliğin bu yıl Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Safranbolu'da yapıldığını, Safranbolu'nun güzelliğinin ressamlar için büyük bir malzeme olduğunu, Türk dünyası coğrafyasından gelen ressamların buradaki eserlerini tuvallerine yansıtacağını ve Safranbolu'nun kültürel mirasını, Türk dünyası ressamlarının fırçalarından çıkarak dünyaya tanıtIacağını söyledi.

Safranbolu’da 16-28 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek 22. TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasına; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Gagavuz Yeri (Moldova), Rusya’ya bağlı Tataristan, Çuvaşistan, Saha-Yakut, Kuzey Makedonya ve Kosova sanatçıları katılacak.

Her yıl gelenekselleşen buluşmada sanatçıların eserleri yetkin bir komisyon tarafından değerlendirilerek, belirlenen en güzel tablonun ressamına “TÜRKSOY Resim Ödülü” veriliyor.

 

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Bangladeş Etabı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Türkiye'nin farklı üniversitelerinden Bangladeş’e giden gönüllü 10 tıp ve hemşirelik öğrencisi çok sayıda faaliyet gerçekleştirdi. TİKA’nın koordinasyonunda düzenlenen 2022 Tecrübe...