Haberler

24 Ağustos 2022

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Bangladeş Etabı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Türkiye'nin farklı üniversitelerinden Bangladeş’e giden gönüllü 10 tıp ve hemşirelik öğrencisi çok sayıda faaliyet gerçekleştirdi.

TİKA’nın koordinasyonunda düzenlenen 2022 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Bangladeş'e giden gönüllü öğrencilerimiz, Arakanlı Müslümanlar’ın kaldıkları Cox’s Bazar İli’ne bağlı Balukhali Mülteci Kampı’ındaki Türk Sahra Hastanesi’nde sağlık taraması, muayene ve bilinçlendirme faaliyetlerinde bulundular.

Çok sayıda muayene ve sağlık taraması gerçekleştirildi

Günlük 1.000’i aşkın Arakanlı Müslüman’a hizmet veren, 30’a yakın Türk personelin yanı sıra çok sayıda Bangladeşli ve Arakanlı’nın da çalıştığı ve tüm hizmetlerini ücretsiz bir şekilde sunan T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türk Sahra Hastanesi’nde sağlık taraması, muayene ve gözlem yapma imkanı bulan öğrenciler hastanede ayrıca 250 kadına yönelik hijyen ve sağlık bilinçlendirmesi faaliyeti gerçekleştirdiler.     

1.000 adet hijyen paketi dağıtıldı, 200 adet meyve fidanı dikildi

Türkiye Diyanet Vakfı’nın kamplarda ürettiği ve Arakanlı Müslümanlara ücretsiz olarak sunduğu sıvı el sabunu, bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanından oluşan her biri 3 litrelik 1.000 adet hijyen setini kamplarda dağıtan ve bölgenin iklimine uygun 200 meyve fidanını kamptaki uygun noktalarda diken gönüllü öğrencilerimiz ayrıca Dünya’nın en uzun kesintisiz kumsalı olan Cox’s Bazar plajında bölgedeki çocuklarla birlikte temizlik faaliyetlerine de katıldılar.

Program kapsamında, T.C. Dakka Büyükelçiliği’ni, TİKA Dakka Program Koordinasyon Ofisi’ni ve Türk Hava Yolları Dakka Ofisi’de ziyaret eden öğrencilerimiz, bu kurumların Bangladeş’te yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi aldılar. 

TİKA’nın ülkede gerçekleştirdiği pek çok faaliyeti yerinde görme imkanı bulan öğrenciler ayrıca Bangladeş’in Dakka İli’ndeki Lalbagh Kalesi, Baitul Mukarram Ulusal Camii, Hazrat Hazi Khawja Shahbaz Khan Camii, Gurudwara Nanak Shahi, Dhakeshwari Mandir, Curzon Hall’ı; Comilla İli’ndeki World Peace Pagoda ve Shalban Bihar’ı; Chittagong İli’ndeki Bhatiary Gölü, Bayezid-i Bestami Türbesi, Bangladesh Betar Müzesi gibi çok sayıda tarihi ve kültürel mekanı ziyaret ettiler.

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı'nın Bosna Hersek Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü 12 öğrenci, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Bosna-Hersek’e giderek buradaki TİKA faaliyetlerine katılım sağladı. TİKA tarafından desteklenen 2022 TPP kapsamında...