Haberler

25 Ağustos 2022

Tecrübe Paylaşım Programı'nın Bosna Hersek Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü 12 öğrenci, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Bosna-Hersek’e giderek buradaki TİKA faaliyetlerine katılım sağladı.

TİKA tarafından desteklenen 2022 TPP kapsamında İstanbul’dan yola çıkan 12 kız öğrenci, Türkiye’nin Bosna-Hersek’te gerçekleştirdiği faaliyetleri yakından tanıma fırsatı buldu. Çeşitli etkinliklere katılan gönüllü elçilerimiz, ilk olarak Anadolu Ajansı’nın (AA) Saraybosna’daki ofisini ziyaret etti. Burada öğrencilere AA'nın Bosna-Hersek'teki çalışmaları hakkında bilgi verildi. Programın devamında T.C. Saraybosna Büyükelçiliği, Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ve Yunus Emre Enstitüsü ofisleri ziyaret edildi.

Gönüllü gençlerimiz daha sonra TİKA tarafından yenilenen Mjedenica Özel Eğitim ve Terbiye Kamu Kurumunda eğitim gören özel öğrenciler ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Günün son etkinliğinde tadilat ve donanımı TİKA tarafından yapılan Srebrenitsa Anma Galerisi de ziyaret edildi.

Bosna-Hersekli kadınların üretim sürecine katıldılar

Gençlerimiz programın devamında TİKA tarafından desteklenen Jablanica Most Kadın Derneği’ni ve Ahmicanke Kadınlar Derneği’ni ziyaret ederek üretim sürecine dâhil oldular. Jablanice Most Kadınlar Derneği’nde TİKA tarafından temin edilen meyve kurutma cihazının nasıl kullandığını dikkatle izleyen gönüllü öğrenciler, Ahmiçanke Kadınlar Derneği’nde ise meyve suyu üretim atölyesini inceledi. Sonrasında ise TİKA’nın kullanıma sunduğu bisiklet tamir istasyonunda devam eden çalışmalarda görev aldılar.

Alija İzzetbegoviç’in kabri ziyaret edildi

TİKA tarafından restore edilen Kovaçi Osmanlı Mezarlığı’nı ziyaret eden gönüllü öğrencilerimiz, burada Bosna-Hersek’in Kurucu Cumhurbaşkanı Alija İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret etti. Program boyunca ülkenin tarihi ve kültürel mekânlarını görme fırsatı elde eden gençler, bu kapsamında Başçarşı,  Fatih Sultan (Hünkâr) Camii, Gazi Hüsrev Bey Camii, Konjic Köprüsü, Travnik Kalesi, Mostar Köprüsü, Blagaj Tekkesi başta olmak üzere pek çok turistik yeri ziyaret etti.

TİKA'nın koordinasyonundaki 2022 Tecrübe Paylaşım Programı’nı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Hava Yolları (THY), AA, TRT ve Türkiye Gençlik Vakfı destekliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnanlı Gençlere İstihdam Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Trablusşam kentinde işsiz gençlere yönelik bir meslek edindirme projesi gerçekleştirildi. Üretim, gelir getirici ve meslek edindirme projelerine yoğunlaşılan Lübnan’da TİKA tarafından yeni bir proje daha gerçekleştirildi....