Haberler

29 Ağustos 2022

TİKA’dan Lübnanlı Gençlere İstihdam Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Trablusşam kentinde işsiz gençlere yönelik bir meslek edindirme projesi gerçekleştirildi.

Üretim, gelir getirici ve meslek edindirme projelerine yoğunlaşılan Lübnan’da TİKA tarafından yeni bir proje daha gerçekleştirildi.

Trablusşam’da sağlık, eğitim ve geçim kaynakları üzerine faaliyetler gösteren Lübnan Kalkınma Derneği (LAD) işbirliğinde yürütülen proje kapsamında işsiz gençlerin teslimat işleri yapabilmesi amacıyla 10 adet elektrikli motosiklet ve kask temin edildi. Ayrıca ülke genelinde elektrik tedarikinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle motosikletleri şarj etmek amacıyla güneş enerjili bir şarj istasyonu kuruldu. Proje ile toplam 22 gence istihdam sağlandı. Trablusşam kentinde türünün tek örneği olan ve profesyonel olarak hizmet sağlayan proje dolaylı olarak birçok restoran, cafe ve ticari işletmenin satışlarının artmasında ve dolaylı olarak yeni istihdamlar sağlanmasında da rol oynadı.

Proje için düzenlenen açılış törenine T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Program Koordinatörü Orhan Aydın, LAD Derneği yetkilileri ve TPP Lübnan programı kapsamında şehirde bulunan gönüllü üniversite öğrencileri ve projeden faydalanan bazı esnaf ve zanaatkârlar da katıldı.

LAD Derneği Başkanı Saad Alameddin yaptığı konuşmada projenin 4-5 hafta önce hayata geçirildiğini ve şu an yaklaşık %90 kapasiteye hizmet sağladıklarını belirterek, proje ile doğrudan 22, dolaylı olarak ise çok daha fazla istihdam sağlandığının altını çizdi. Alameddin ayrıca son dönemde rekor düzeyde artan akaryakıt maliyetleri ve elektrik sıkıntısı karşısında bu çevreci proje ile bu sorunlardan etkilenmeden faaliyetlerine devam ettiklerini ifade etti.

Sonraki Haber

Lübnan'da Yenilenebilir Enerjiye TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Trablusşam şehrinde bulunan Trablusşam Üniversitesi yerleşkesine güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayacak sistem kuruldu. 8 yıldır Türkçe eğitim verilen Trablusşam Üniversitesine TİKA tarafından güneş enerjisinden elektrik üretimi...