Haberler

29 Ağustos 2022

Lübnan'da Yenilenebilir Enerjiye TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Trablusşam şehrinde bulunan Trablusşam Üniversitesi yerleşkesine güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayacak sistem kuruldu.

8 yıldır Türkçe eğitim verilen Trablusşam Üniversitesine TİKA tarafından güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayacak sistem kuruldu.

Üniversitenin giderleri arasında en büyük paya sahip enerji giderinin en aza indirilmesi amacıyla kurulan sistem kapsamında idari bina, yurt binası ve fakülte binasına güneş enerjisi panelleri yerleştirildi.

3 bin 500 öğrencinin eğitim aldığı üniversitede elektrik kesintileri olmadan süreklilik sağlanmış oldu.

Düzenlenen açılış törenine; T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, Trablusşam Üniversitesi Rektörü Rıfat Mikati, Trablusşam Türk Lübnan Dostluk Derneği Başkanı Saffan Dannavi ve üniversite yönetim kurulu üyeleri ile akademisyenler katıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Plav Belediyesi Koruma ve Kurtarma Merkezi'ne Ekipman Desteği

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Plav Belediyesi Koruma ve Kurtarma Merkezi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yangın söndürme ve kurtarma ekipmanları ile koruyucu elbise desteğinde bulunuldu. Karadağ’da kamu yatırımlarının en düşük olduğu...