Haberler

29 Eylül 2023

Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan Kültür Bakanlığı ve Fergana Valiliği iş birliğinde Özbekistan’ın Margilan şehrinde “VI. Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası” düzenlendi.

TİKA’nın desteklediği, II. Uluslararası El Sanatları Festivali kapsamında gerçekleştirilen moda haftasının açılış konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ile Fergana Vali Yardımcısı Hurşidcan Ahmedov gerçekleştirdi.

Raev konuşmasında şunları ifade etti:

“Özbekistan’da ilk kez Moda Haftasının Margilan şehrinde düzenlemesi tesadüf değildir. Çünkü ipeğin kaynağı olarak bilinen Margilan, İpek Yolu’nun en önemli şehirlerinden biri olarak yüzyıllardır 30’dan fazla millete ev sahipliği yapmıştır. Margilan geçmişte İpek Yolu’nun merkezi ise, günümüzde Türk dünyasının merkezi dersek yanılmamış oluruz.”

Sözlerine devam eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, “Bu tarz etkinlikler Türk halkları arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirmenin yanı sıra tanınmış tasarımlarımıza tecrübe imkânları sunuyor ve genç yeteneklerimize ise örnek oluyor.” şeklinde konuştu.

Geleneksel kıyafetlerimizi zamanımıza uygun şekilde tasarlayarak dünyaya tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen “Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası” daha önce Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye ve Moğolistan’da düzenlenmişti.

Eylül ayının son haftasında yapılan “Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası”nda, Gülnara Halilova (Azerbaycan), Aigul Zhanserikova (Kazakistan), Gulzhan Iresh ve Zalkarbek Askarali Uulu (Kırgızistan), Lali Fazilova, Luiza Kamolova ve Shukhrat Ergashev (Özbekistan), Tezcan Ergün ve Yasemin Küçük Şahin (Türkiye), Sultan Saliyev (Tataristan, R.F.), Anzhelika Kirillina (Saha-Yakut, R.F.), Kima Dongak (Tıva, R.F.) ve Mandul Bazar (Moğolistan) gibi Türk Dünyası’nın tasarımcılarının ürünlerinden oluşan defile, moda severlerin beğenisine sunuldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistanlı Annelere Evde Tarım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karaçi’nin Lyari semtinde yaşayan 50 anneye evlerinde tarım ürünleri yetiştirebilmeleri amacıyla tarım seti dağıttı. Pakistan'ın en kalabalık şehri olan Karaçi, nüfus yoğunluğu ve düzensiz yerleşim yerlerinin fazla oluşu...