Haberler

02 Ekim 2023

TİKA’dan Pakistanlı Annelere Evde Tarım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karaçi’nin Lyari semtinde yaşayan 50 anneye evlerinde tarım ürünleri yetiştirebilmeleri amacıyla tarım seti dağıttı.

Pakistan'ın en kalabalık şehri olan Karaçi, nüfus yoğunluğu ve düzensiz yerleşim yerlerinin fazla oluşu nedeniyle tarımsal alanın kısıtlı olduğu, tarımsal ürünlere ulaşmanın güç olduğu şehirler arasında yer alıyor. Bu nedenle, tarımsal üretimin özellikle kalabalık şehirlerdeki uzantıları olan okul bahçeciliği, dikey tarım, topraksız tarım ve mikro bahçecilik şehirde giderek yaygınlaşıyor.

Evlerinde tarımsal üretim yapan ailelere destek olmak amacıyla proje yürüten TİKA, Kiran Vakfı iş birliğinde Lyari'de yaşayan 50 anneye organik tarım ürünlerini evlerinde yetiştirebilmeleri için mikro tarım seti dağıtıldı.

Sindh Tarım Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından, annelere verilen iki günlük "mikro bahçecilik" konulu eğitiminin ardından gerçekleştirilen dağıtım törenine, T.C. Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran, Kiran Vakfı Genel Kurul Üyesi Abida Garib ve Lyarili kadınlar katıldı.

T.C. Karaçi Başkonsolosu Sangu, program öncesinde 2019 yılında Lyari’de yaşayan çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla TİKA tarafından bir okulda kurulan müzik sınıfı ve kütüphaneyi gezdiğini ve çok beğendiğini ifade ederek, katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür etti. Sangu konuşmasında, çocuklar kadar kadınlara ve özellikle annelere desteğin çok önemli olduğunu dile getirerek, TİKA tarafından sağlanan destek ile ev ortamında kurulan mikro bahçelerin insanlara şehir ortamında nefes alma imkânı sağlayacağını kaydetti.

Kiran Vakfı Genel Kurul Üyesi Garib ise konuşmasında, TİKA’nın öncesinde gerçekleştirdiği müzik sınıfı ve kütüphane kurulumu projesi, şimdi de mikro tarım projesi ile sadece çocuklara ve projeden yararlanan ailelere değil, tüm topluma fayda sağladığını dile getirerek Türkiye’ye cömertliği için şükranlarını sundu.

Düzenlenen teslim töreninin ardından, TİKA tarafından sağlanan tarım setlerinin, Lyarili  annelere dağıtıldı.

Dağıtılan tarım setleri ile Lyarili kadınlar bir yandan tarımsal üretim alanının olmadığı şehirde organik tarım ürünü yetiştirme imkanına sahip olurken diğer yandan ev ortamında özellikle çocuklarıyla farklı bir etkileşim kurma imkanı elde edebilecek.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan'da Turizm Fuarı Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Herat Kültür ve Enformasyon Müdürlüğü Turizm Ofisi iş birliğinde tarihi Herat Kalesi'nde Dünya Turizmi Günü dolayısıyla fuar düzenledi. Seyahat ve turizm şirketleri, el sanatları üreticileri ve kitapçılar...