Haberler

23 Eylül 2015

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Bakü Atatürk Lisesine Tadilat ve Donanım Desteği

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’na (TDAV) bağlı olarak Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk Dünyası – Bakü Atatürk Lisesi’nin muasır koşullarda faaliyet göstermesini sağlamak amacıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından lise binasına tadilat ve donanım desteğinde bulunularak yeni eğitim-öğretim yılına hazır hale getirildi.

TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’na (TDAV) bağlı olarak Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk Dünyası – Bakü Atatürk Lisesi’nin muasır koşullarda faaliyet göstermesini sağlamak amacıyla, TİKA tarafından lise binasına tadilat ve donanım desteğinde bulunularak yeni eğitim-öğretim yılına hazır hale getirildi. 1992 yılından itibaren faaliyet gösteren Lise’nin fiziki durumunun iyileştirilmesi amacıyla TİKA tarafından başlatılan çalışma çerçevesinde, ilk önce okulun giriş bölümünün tadilat ve tamiratı gerçekleştirildi.

Eğitim-öğretim çalışmalarına mani olunmamak amacıyla, yaz tatili döneminde başlatılan tadilat çalışmaları kapsamında Lisenin sınıf, koridor, lavabo, ıslak zeminleriyle birlikte tüm iç mekânların tadilatı yapıldı. Ayrıca, çatısı yenilenen ve dış söve çalışmaları ile güzel bir görünüm kazandırılan Lisenin iç ve dış cephe boya işleri yeniden yapıldı. Tadilat ve tefrişat çalışmaları yeni eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi olan 15 Eylül 2015 öncesinde tamamlanarak, öğrencilerin yenilenmiş ders sınıflarında derse başlamaları sağlandı.

TİKA tarafından lisenin ihtiyacı olan öğrenci sıra ve masaları yenilenmiş olup, bilgisayar laboratuvarı gelişmiş teknoloji altyapısına uygun olacak şekilde yeniden kuruldu. Sınıflardaki ve diğer hizmet birimlerindeki mobilya ve ekipmanlar yenilendi. Çağdaş eğitim ve öğretimin gereği üzere iç mekan genişliği uygun olan sınıflara konulmak üzere ikinci nesil dokuz adet akıllı tahta siparişi verildi. Fiber internet altyapısıyla güçlendirilen Lisede, yangın merdiveni, akıllı ses ve zil sistemi, yangın alarm sistemi, kamera sistemi gibi önemli unsurlar da unutulmadı. Okul içinde oluşturulan ek alanlar sayesinde verimlilik artırıldı. Ayrıca okul bahçesinde öğrenciler için ek spor ve dinlenme alanları oluşturuldu.

TİKA tarafından sağlanan destek sonrasında yepyeni bir çehre ve fiziki olanaklar kazanan Bakü Atatürk Lisesi daha uzun yıllar başarılı eğitim faaliyetleri bulunması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'a Bayram Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kurban Bayramı etkinlikleri kapsamında Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetindeki yoksul ailelere ve Cevizcan ve Belh vilayetindeki yetim çocukları bayram öncesi yardımda bulundu. Belh'de 100 aileye gıda yardımı, Cevizcan ve...