Haberler

23 Eylül 2015

TİKA'dan Afganistan'a Bayram Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kurban Bayramı etkinlikleri kapsamında Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetindeki yoksul ailelere ve Cevizcan ve Belh vilayetindeki yetim çocukları bayram öncesi yardımda bulundu.

Belh'de 100 aileye gıda yardımı, Cevizcan ve Belh'de 150 yetim çocuğa çanta, kırtasiye malzemesi ve kıyafetten oluşan bayram hediyesi takdim edildi.

Cevizcan vilayetinin merkezi Şibirgan'da yetimhanede düzenlenen törene Türkiye'den gelen TİKA İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Dr. Zülküf Oruç, Strateji Dairesi Başkanı Tolga Keskin, TİKA Uzmanları Ahmet Boyraz, Merve Kalınbacak, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Koordinatör Yardımcısı Zeki Buldu ve Cevizcan Valisi Mevlevi Lutfullah Azizi katıldı.

Törende Konuşan Vali Azizi, yetim çocukları bayram arifesinde sevindirmenin, onlara yardım etmenin önemli olduğunu belirterek, bu konuda Türkiye'nin her zaman olduğu gibi kimsesizlerin yardımına koşmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Azizi, Türk halkının ve Türkiye devletinin Afganistan halkına yaptığı yardımların hiçbir zaman unutulmayacağını, yardımların vesilesiyle her iki ülke arasındaki dostluk bağlarının daha da pekişeceğini belirtti.

TİKA İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Oruç da TİKA başkanının talimatıyla Afganistan'daki yetimler ve yoksul aileleri bir nebze olsun bayram öncesi sevindirmek amacıyla geldiklerini ve ekip olarak çifte bayram sevinci yaşadıklarını kaydetti.

Oruç, TİKA'nın Kurban Bayramı etkinlikleri kapsamında Cevizcan ve Belh vilayetlerinde 150 yetim çocuğa okul çantası, kırtasiye malzemeleri ve kıyafetten oluşan bayram paketleri dağıtıldığına işaret ederek, ayrıca yetimhaneye 4 çamaşır makinesi de hediye edildiğini aktardı.

Oruç, "Öte yandan etkinlikler kapsamında Belh vilayetindeki 100 yoksul aileye gıda yardımında bulunduk, un, pirinç, yağ, şeker, çay ve tuzdan oluşan gıda paketi, bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlandı" dedi.

Son olarak söz alan Koordinatör Karadoğan ise Türkiye'nin önce de olduğu gibi Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğini, bu çerçevede dost ve kardeş ülke Afganistan'daki yardım faaliyetlerinin artarak süreceğini dile getirdi.

KAYNAK VE FOTOĞRAF: ANADOLU AJANSI

Sonraki Haber

Batı Afrika Ülkesi Togo'da Öğrencilere Eğitim Desteği

Batı Afrika'nın Gine Körfezi'nde yer alan ve temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Togo'da  yoksul öğrencilere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından muhtelif kırtasiye malzemesi ve kitap desteğinde bulunuldu. TİKA, Togo’da gerçekleştirdiği projelerle...