Haberler

14 Şubat 2020

Türk Doktorlardan Kırgızistan’da 300 Muayene ve 35 Ameliyat

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destek verdiği ücretsiz tedavi projesini gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları Derneği sağlık ekibi, Kırgızistan’da kulak, burun, boğaz ile genel cerrahi alanında yüzlerce hastayı muayene ederek 35 hastanın ameliyatını gerçekleştirdi.

TİKA’nın desteğiyle Kırgızistan’a gelen Yeryüzü Doktorları Derneği’nin 9 kişilik gönüllü doktor ve hemşire ekibi, Kırgızistan’ın ikinci büyük şehri Oş’ta bulunan Onkoloji Hastanesi ile özel bir hastane işbirliğinde farklı yaş gruplarındaki hastaları muayene etti ve önemli cerrahi operasyonlar gerçekleştirdi. Genel Cerrahi branşında 50 hasta, Kulak Burun Boğaz (KBB) branşında ise 250 hasta olmak üzere toplam 300 hastayı muayene eden gönüllü doktorlar, Genel Cerrahi alanında 12 hasta, KBB branşında ise 23 hasta olmak üzere toplam 35 hastanın ameliyatlarını gerçekleştirdi.

Yeryüzü Doktorları Derneği üyesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Cerrahı Prof. Dr. Harun Cansız, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları alanında ülkede daha önce yapılamayan kulak zarı onarımı “Timpanoplasti” adlı ameliyatı da gerçekleştirdi. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları alanında yaptığı ameliyata değinen Cansız, "Orta kulak iltahabı bulunan hastayı ameliyat ettik. Hastanede arkadan kulağı açmak için kullandığımız cihaz olmadığı için böyle bir ameliyatı ilk defa burada yapmak bize nasip oldu." ifadesini kullandı.

Türk doktorlar, sağlık programı kapsamında meme cerrahisinde yeni yaklaşımlar başlıklı bir seminer ile yerel doktorlara eğitim verdi.

Yeryüzü Doktorları heyeti Oş’ta programlarını tamamlayarak Bişkek’e döndü ve TİKA tarafından yaptırılan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesini ziyaret etti. Akabinde T.C. Bişkek Büyükelçisi Sayın Cengiz Kamil Fırat heyeti kabul etti. TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisini ziyaret eden Heyete Program Koordinatörü Ali Muslu tarafından TİKA’nın sağlık alanında gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgi verildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Butan Krallığına Tam Donanımlı Ambulans

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Butan Krallığı Sağlık Bakanlığı’na bir adet tam donanımlı ambulans hediye edildi. TİKA tarafından bir adet tam donanımlı dört çeker ambulans Butan Sağlık Bakanı Dr. Dechen Wangmo’n katıldığı...