Haberler

14 Şubat 2020

TİKA’dan Butan Krallığına Tam Donanımlı Ambulans

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Butan Krallığı Sağlık Bakanlığı’na bir adet tam donanımlı ambulans hediye edildi.

TİKA tarafından bir adet tam donanımlı dört çeker ambulans Butan Sağlık Bakanı Dr. Dechen Wangmo’n katıldığı tören ile teslim edildi.

Ambulans teslim törende konuşan Butan Sağlık Bakanı Dr. Dechen Wangmo:

“Türk halkından yapılan bu hediye bizim için çok değerlidir. Ülkemiz çok dağlık ve engebelidir, köy yolları maalesef asfalt değildir. Yollar taşlı ve özellikle yağmurlu havalarda çamurlu olmaktadır. Türkiye’nin hediye ettiği 4 çeker araç bu yollarda rahatlıkla çok görev yapacak ve çok insana yıllarca hizmet edecek. Şundan emin olabilirsiniz ki bu araç asla bakanlığın parkında beklemeyecek, dağlarda, kırsal kesimde çok hastayı taşıyacak hastaneye yetiştirecektir.  Türkiye bize en kaliteli aracı hediye ettiği için de çok teşekkür ederiz. Her araç bu ülkede dayanamıyor, kısa sürede bozuluyor, Türkiye’nin hediye ettiği bu araç en az 15 sene hizmet edecektir. Bu sabah erken saatte, din (Budist) adamları gelerek araç için dua edip kutsadılar ve onlar da çok sevindiler.”

Butan Sağlık Bakanı Dr. Wangmo devamında Türkiye’nin hediye ettiği bu ambulans ile ülkedeki ambulans sayısının 117’ye yükseldiğini, Türkiye’nin dost Butan devletine uzman doktor alanında vereceği desteğe de açık olduklarını belirtti”

Ambulans teslim töreninde konuşan TİKA Bangladeş Koordinatörü Dr. İsmail Gündoğdu ise “Türkiye TİKA vasıtasıyla daha önce de Butan Krallığı’nda bazı projeleri desteklemiştir. Bu tam donanımlı ambulansın Türk halkının Butan halkına bir hediyesidir. İki ülke arasındaki dostluğun gelecekte de devam etmesini temenni ediyoruz” dedi.

               

Sonraki Haber

Hanımefendi Emine Erdoğan, Pakistan'da TİKA'nın Dikiş Makinesi Teslim Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Hanımefendi Sn. Emine Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Baitul Mal Vakfına ait mesleki eğitim kurslarında dikiş nakış eğitimi alan ve aynı zamanda çocukları talasemi tedavisi...