Haberler

31 Aralık 2021

Türk Doktorlar Nijer’de Şifa Dağıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle BİSEG Gönüllüler Platformu işbirliğinde 30 kişiden oluşan gönüllü ekip ile 27. Nijer Sağlık Organizasyonu kapsamında Nijer'in Tesaoua şehrinde sağlık taraması, cerrahi operasyonlar, göz ameliyatları ve diş tedavileri gerçekleştirildi.

Nijer’de ihtiyaç duyulan sağlık operasyonlarını gerçekleştirmek, sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmak, yerel doktorları eğitmek, yeni teknikleri göstermek ve ülkeler arası dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla 2006 yılından bu yana TİKA tarafından sivil toplum kuruluşları işbirliğinde gerçekleştirilen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

TİKA desteğiyle Nijer'in Tessaoua şehrinde başlayan 27. Nijer Sağlık Organizasyonu kapsamında Genel Cerrahi, KBB, Aile Hekimliği, Diş Tedavisi, Üroloji ve Çocuk Hastalıkları konusunda yerel personeller ile işbirliği içerisinde 2 hastanede aynı anda yapılan çalışmalarda çok sayıda ameliyat gerçekleştirildi ve poliklinik hizmeti verildi. Ayrıca TİKA tarafından temin edilen ilaçlar da hastane yetkililerine teslim edildi.

Program kapsamında 547 cerrahi ameliyat gerçekleştirilirken dâhiliye ve kadın hastalıkları alanında 4602 muayene ve 633 diş tedavisi yapıldı.

Yerel Makamlar ve BİSEG Gönüllüler Platformu bölgede gerçekleştirilen projelere ve organizasyonlara katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lesotho’da Covid 19 İle Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), tarafından Lesotho Krallığı Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanlığı’na Covid-19 ile mücadeleleri kapsamında koruyucu materyal ve hijyen malzemeleri temin edildi. Proje ile Omicron varyantının Güney Afrika Bölgesi’nde hızla yayıldığı...