Haberler

12 Ekim 2018

Tunus ve Özbekistan Polislerine Güvenli Sürüş Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Tunus ve Özbekistan'dan gelen polislere güvenli sürüş teknikleri eğitimi verildi.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasındaki protokol gereğince yürütülen "Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi" kapsamında, dost ve kardeş ülkelerin emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik tecrübelerin karşılıklı paylaşımı, ortak bilinç geliştirme ve terminolojide birlik sağlanması amacıyla verilen hizmet içi ve uygulamalı eğitimler sürüyor.

Projeyle polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, Türkiye'nin güvenlik işbirliği yaptığı ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin, polislik alanında yaşanılan gelişmelerden haberdar edilmesi ve polis teşkilatlarındaki değişimlerin hızlandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, Tunus ve Özbekistan polis teşkilatlarından 15 personel, 24 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı yerleşkesinde bulunan Sürüş Teknikleri Eğitim Pisti'nde, "Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi” ne tabi tutuldu.

Katılımcılara, araç kullanırken karşılaşılabilecek acil durumlarda yapılması gerekenler, tehlike anında en kısa zamanda en doğru tepkiyi verebilme, kullanılan aracın yetenekleri ve gücü, aracın kontrolünün yitirildiği anlarda yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar, güvenli sürüşte dikkat edilmesi gerekenler, trafikte yer alan diğer unsurların hareketlerini gözlemleme ve kaza riskini en aza indirmek için en uygun davranışı sergileme konusunda uygulamalı eğitimler verildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Otizmli Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova'nın başkenti Priştine'deki Otizm Derneği'ne duyu algı odası kuruldu ve eğitim materyali desteği sağlandı. Kosovalı aileler tarafından otizmli bireylere eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunmak amacıyla 2011 yılında kurulan...