Haberler

13 Ekim 2018

TİKA’dan Kosova’da Otizmli Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova'nın başkenti Priştine'deki Otizm Derneği'ne duyu algı odası kuruldu ve eğitim materyali desteği sağlandı.

Kosovalı aileler tarafından otizmli bireylere eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunmak amacıyla 2011 yılında kurulan ve yaşları 2-18 arasında değişen yaklaşık 50 çocuğa hizmet sunan Otizm Derneği’nin psikolog, bireysel ve grup terapi, değerlendirme, idareci ve bekleme odalarının donanımı ile duyu algı odasının kurulumu sağlandı. Ayrıca gerekli eğitim malzemeleri de TİKA tarafından temin edildi.

Otizm Derneği'nde düzenlenen törene, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, TİKA Priştine Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti ve Otizm Derneği Başkanı Cen Krasniqi'nin yanı sıra çok sayıda otizmli ve aileleri katıldı.

Büyükelçi Kılıç, "Biz TİKA ve diğer kurumlarımızla destek bekleyenlerin yanında olmaya ve onları kucaklamaya devam edeceğiz." dedi.

Priştine Belediye Başkanı Ahmeti de Otizm Derneğine yapılan katkının bir başlangıç olduğunu, TİKA'nın önümüzdeki dönemde belediye ile iş birliğinde otizm ve down sendromlu çocuklar için yapılacak merkeze katkı sağlayacağını belirtti.

Otizm Derneği Başkanı Cen Krasniqi ise konuşmasında "Otizm bir hastalık değil. Otizmli çocuklar özel yeteneklere sahip özel kişilerdir." diyerek TİKA'ya özel donanım gerektiren projenin yapımı için teşekkürlerini ifade etti.

TİKA’nın donanım desteğiyle güçlenen dernek, otizmlilerin davranış problemlerinin tedavisine destek sağlayarak, hayata daha iyi tutunmalarına katkı sunacak. Uygun materyallerin tedarik edildiği dernekte eğitim alan çocuklar sosyalleşme, kendilerini keşfetme, çevreye uyum sağlama yeteneklerini geliştirirken, alanında deneyimli eğitmenlerin yardımıyla duyularını harekete geçirme ve becerilerini kullanma imkanına kavuşacaklar.

Sonraki Haber

TİKA’dan Al Razi Hastanesi'ne Kuvöz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’de bebek ölümlerinin en yüksek oranda yaşandığı Cenin bölgesinde hizmet veren Al Razi Hastanesi Yenidoğan Bakım Ünitesine 5 kuvöz desteğinde bulundu. İstatistiklere göre Filistin genelinde her bin bebekten...