Haberler

04 Ocak 2017

Tunus’ta Tarımsal Kalkınmaya TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un Sidi-Bouzid Vilayetinde toplam 5 bin metrekarelik alana Sera kuruldu.

Tunus ekonomisi büyük ölçüde tarımsal faaliyetlere dayanmakta olup, en büyük ihraç kalemleri zeytin, zeytinyağı, domates, salça, biberiye, sebze ve meyvelerden oluşuyor.

Tunus’ta tarımsal kapasitenin yüksek olduğu kırsal bögelerde modern tarım teknikleri ile bütünleşemediği için ekstansif tarım metotları yaygın olarak kullanılıyor. Bu anlamda çiftçilerin intansif tarım yöntemlerine entegre edilmesi için seracılığın gelişimine katkı sağlanması planlanarak TİKA tarafından 10 adet sera kurulumu sağlandı.

Yerel STK, Valilik ve Tarımsal Kalkınma Ofisleri ile işbirliği içerisinde, iklim ve alan olarak seracılık faaliyetlerine elverişli olan Sidi Bouzid bölgesinde,  500 metrekarelik alana 10 adet sera kurulumu yapıldı.

Kurulumları tamamlanan seralar sayesinde istihdam olanakları oluşturulmuş, modern tarım yöntemleri ile çok daha az maliyetle domates, biber, salatalık ve çilek ürünlerinin üretim kapasiteleri arttırıldı. TİKA’nın katkılarıyla toplamda 5 bin metrekarelik bir alanı oluşturan bu seralarda, her sera başına 5 kişinin istihdam edilerek toplamda 50 kişiye doğrudan iş imkânı oluşturuldu.

Sidi-Bouzid Valiliği, yerel STK ve bölge vekilleri ile birlikte yapılan açılış töreninde, Tunuslu yetkililer Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarda TİKA vasıtasıyla Tunus’un tarımsal alt yapı ve teknik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik gerçekleştirmiş olduğu projelerin ülke ekonomi ve istihdamına önemli katkılar sunduğu vurgulandı. Yetkililer, bunun yanı sıra kurulumu tamamlanan seraların Sidi-Bouzid genelinde Seracılığa önemli katkılar sağlayacağından dolayı teşekkürlerini ifade ettiler. 

Sonraki Haber

DAEŞ’ten Kurtarılan Türkmen Beşir Köyü’nde Okulları TİKA Onaracak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) DAEŞ’ten kurtarılan bölgelerin yeniden imarında Türkmenlere yardım elini uzattı. Türkmen Beşir Köyü’nün iki okulunu TİKA onaracak. Terör saldırıları sonucu yaralanan Iraklılara ve özellikle Türkmenlere yardım elini uzatan ve...