Haberler

05 Ocak 2017

DAEŞ’ten Kurtarılan Türkmen Beşir Köyü’nde Okulları TİKA Onaracak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) DAEŞ’ten kurtarılan bölgelerin yeniden imarında Türkmenlere yardım elini uzattı. Türkmen Beşir Köyü’nün iki okulunu TİKA onaracak.

Terör saldırıları sonucu yaralanan Iraklılara ve özellikle Türkmenlere yardım elini uzatan ve hastanelerinde tedavi imkanı sağlayan Türkiye, bunun yanı sıra Irak’ta şiddet olaylarından kaçan sığınmacılara da insani yardımlar sunuyor. Türkiye bu defa terör örgütü DAEŞ’ten kurtarılan bölgelerin yeniden imarında Türkmenlere yardım elini uzattı. Türkmen Beşir Köyünün yeniden imarı için yardım elini uzatan ilk komşu ülke Türkiye oldu.

TİKA’dan bir heyet Kerkük’e bağlı Türkmen Beşir Köyünü ziyaret etti. TİKA heyetine Irak Türkmen Cephesi Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Hasan Turan, Kerkük İl Meclisi Üyesi ve ITC Sözcüsü Ali Mehdi ve Kerkük Şii Vakfı Başkanı Şeyh Habib Semin de eşlik etti.

Terör örgütü DAEŞ, 17 Haziran 2014 tarihinde Beşir Köyüne saldırarak işgal etmiş ve çok sayıda vatandaş saldırı sonucu şehit olmuş ve 550 hane tamamen yıkılmıştı. Ayrıca sosyal ve kamu alanları olan resmi binalar, sağlık ocakları, okullar ve camiler kullanılamaz hale getirilmişti.  Beşir Köyü 30 Nisan 2016 tarihinde kurtarıldı ancak Türkmen köyündeki yıkım hala gözler önünde duruyor. TİKA ve Türkmen yetkililerinden oluşan heyet Beşir İlkokulu ve İmam Sadık İlkokulu okulunu ziyaret ederek yerinde incelemeler yaptı. Irak'ın Kerkük vilayetine bağlı Beşir köyündeki Beşir İlkokulunun ve İmam Sadık İlkokulunun onarımını TİKA  gerçekleştirecek.

TİKA heyeti meydana gelen tahribat ve yıkımdan dolayı üzücü bir manzara ile karşı karşıya olduklarını dile getirerek, okulların onarımlarına en kısa zamanda başlayacaklarını belirtti. TİKA heyetinin alandaki incelemelerine desteğiyle kolaylık sağlayan ITC Genel Başkan Yardımcısı Hasan Turan ise, DAEŞ'ın saldırılarından dolayı Beşir köyünün yüzde 80'inin yıkıldığını belirtti.

Turan, TİKA'nın yardımları hakkında yaptığı açıklamada “Komşu ülke Türkiye'nin, TİKA vasıtasıyla Beşir köyündeki onarım ve tadilatı üstlenmesinden memnunuz. İncelemelerde bulunan TİKA heyetinin 2 ilköğretim okulunun onarılması sözü bizi gerçekten mutlu etti. Bu yardımlardan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Sağlık ocağının ve camiinin yeniden yapılması talebimize de kayıtsız kalınmayacağını umut ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Kerkük Şii Vakfı Başkanı Şeyh Habib Semin de, Türkmen Beşir Köyünün yeniden imarına katkı sağlayan TİKA ve Türkmen yetkililere teşekkür etti. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’da Kuene Bölgesi’ne Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’da Kuene Bölgesi’ne 35 ton gıda malzemesi desteğinde bulunuldu. Namibya’da son 85 yılın en şiddetli kuraklık dönemi yaşanıyor. Bu durumun üç yıldır devam ediyor olması, yarattığı tahribatı...