Haberler

22 Mart 2018

Tunus’ta Halıcılık Sektörüne TİKA’dan Destek

Tunus’ta Halı ve Dokumacılığı Geliştirme ve Kapsama Teknik Merkezinin bünyesinde faaliyet gösterecek olan Halı Bakım ve İyileştirme Merkezi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile kuruldu.

Tunus Cumhuriyeti’nde ekonomisinde el sanatları, dokumacılık ve halıcılık sektörleri oldukça önemli bir yer tutuyor. Yıllık 650.000 metrekarelik geleneksel halı dokumacılığında dünya genelinde 7. sıradayken, sektör son yıllarda üretim bazında %70 oranında düşüş yaşayarak, işgücü kaybında uğradı. Tunus’ta herhangi bir halı yıkama tesisinin bulunmaması;  uzun ve zahmetli bir süreçten sonra elde edilen halıların katma değer kaybı yaşamasına, yerel ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlarda gerektiği kadar yer bulamamasına neden oluyor.

Halı ve Dokumacılığı Geliştirme ve Kapsama Teknik Merkezi, halıcılık sektörünün sorunlarıyla mücadele eden, istihdam ve katma değer kazandırmaya çalışan ve kırsal bölgelerdeki geleneksel halı dokumacılığı destekleyen Tunus Turizm ve Zanaat Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteriyor. Söz konusu merkez bünyesinde, TİKA’nın vermiş olduğu destek ile Halı Bakım ve İyileştirme Merkezi kuruldu.

Proje kapsamında 2 ayrı hat kuruldu. 4 metrelik ve 2 metrelik olmak üzere toz alma makinaları, halı yıkama makinaları, halı sıkma- kurutma ünitesi,  halı tüy alma- halı paketleme makinası temin edildi. Tesisin faaliyete başlamasıyla birlikte, gerek yerel üreticilerin ürünlerini pazarlamaya elverişli bir hale getirilecek gerekse özel ve kamu kurumlarına halı temizlik ve bakım hizmeti verilecek. İlk etapta 15 kişiye istihdam sağlayacak olan merkezin Tunus’ta halıcılık sektörünün geliştirilmesini sağlaması, eğitim, tasarım ve Ar-Ge üssü yapılması hedefleniyor.

Turizm ve Zanaat Bakanı Selma Elloumi Rekik, T.C. Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ve TİKA Orta Doğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir ile çeşitli kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımlarıyla tesiste program gerçekleştirildi. TİKA’ya verdiği destekten dolayı teşekkür eden Bakan Elloumi, geleneksel tekstil ve halıcılığın kalkındırılması için ortaya konan stratejiye uygun olarak TİKA tarafından verilen destekle yıkama tesisinin kurulduğunu söyledi. Tesisin 5 üniteden biri olduğunu belirten Elloumi, el halıcılığına dair tüm işlemlerin yapılacağı diğer tesislerin de kurulması için TİKA'yla işbirliği içinde olunacağının altını çizdi.

Sonraki Haber

Irak’ta Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Irak’ta faaliyet gösteren Al-Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne donanım desteğinde bulunuldu. Irak Cumhuriyeti, Ulusal Güvenlik Meclisi, Ulusal Güvenlik Müsteşarlığına bağlı Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi  (NSAM)’a TİKA tarafından elektronik...