Haberler

23 Mart 2018

Irak’ta Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Irak’ta faaliyet gösteren Al-Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne donanım desteğinde bulunuldu.

Irak Cumhuriyeti, Ulusal Güvenlik Meclisi, Ulusal Güvenlik Müsteşarlığına bağlı Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi  (NSAM)’a TİKA tarafından elektronik ve ofis malzemeleri desteği sağlandı. TİKA tarafından temin edilen malzemelerin teslim programına TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Al-Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi Genel Müdürü Ali Nasır Bineyyan ve merkez çalışanları katıldı.

NSAM, Irak Milli Güvenlik Müsteşarlığına bağlı olarak çalışan, Ulusal Güvenlik Meclisi'ne politika ve siyaset konularında görüş sunan, Irak'ın  iç ve dış konulardaki kararlarının alınmasına yönelik araştırma yapan,  raporlar hazırlayan, anketler yapan  bir kamusal “Araştırma Merkezi” olma özelliğini taşıyor.

Şu anda DEAŞ sonrası Musul'un güvenliği konusunda da 2.000 kişi ile anket yapan merkez, anket sonuçlarını Ulusal Güvenlik Meclisine sunuyor. NSAM'ın hazırlamış olduğu raporlar mecliste karar alma konusunda büyük etkisi oluyor. Merkez'de Türkiye ile ilişkiler konusunda da bir bölüm bulunmakta olup bölüm yetkilileri iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için katkı sağlıyorlar.

Merkez ayrıca, T.C. Dışişleri Bakanlığı SAM Araştırma Merkezi ve ORSAM ile de işbirliği protokolü bulunuyor.

Sonraki Haber

Kızıldeniz Eyaleti Valisi Hamid: “Ada Yeniden Hayata Döndü”

Sudan'ın Sevakin Adası'nın da bağlı bulunduğu Kızıldeniz Eyaleti Valisi Ali Ahmed Hamid, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sevakin ziyaretinin Ada üzerinde etkileri hakkında, "Ada yeniden hayata döndü. Ziyaret topraklarımıza büyük bir hareketlilik getirdi." dedi. Türkiye'nin Sevakin...