Haberler

06 Aralık 2012

TİKA'nın İşbirliği ile Gerçekleştirilen Plastik Cerrahi Operasyonları Özbekistan'da Çocuklara Umut Oldu

Özbekistan’da 2009 yılından itibaren, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Interplast Derneği, Özbekistan Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Kültürü ve Sanatı Forumu Fonu Kadınlar Konseyi işbirliğinde yürütülen Plastik Cerrahi Operasyonları Projesi bu sene “Gülen Çocuk, Mutlu Aile” temasıyla 10-18 Kasım 2012 tarihleri arasında Namangan Vilayeti’nde gerçekleştirildi.

2009-2011 yılları arasında Semerkant, Jizzah, Buhara, Kaşkaderya ve Sirderya Vilayetleri’nde yaşayan toplam 700 çocuk muayene edildi ve 188 çocuğa 230 ameliyat yapıldı.

Bu yıl ise dudak ve damak yarıkları, yanık izleri ve doğumsal şekil bozuklukları olan 0-24 yaş arası 160 çocuk ve genç muayene edilerek 88’ine plastik cerrahi ameliyatı yapıldı. Muayene ve cerrahi operasyonları, Türkiye Interplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçen başkanlığında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde plastik ve rekonstrüktif cerrahi anabilim dalında görev yapan 15 doktor-hemşireden oluşan ekip tarafından, Namangan, Andican ve Fergana vilayetlerinden gelen çocuk ve gençlere yapıldı.

“Gülen Çocuk Mutlu Aile” mottosuyla gerçekleştirilen ameliyatların öncesinde Namangan Çocuk Hastanesi’nde düzenlenen törende konuşan TİKA Özbekistan Program Koordinatörü Yavuz Coruh, 1991 yılında Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olan ülkemiz ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesi için 20 yıldır TİKA’nın eğitimden sağlığa, turizmden tarıma bütün alanlarda faaliyetlerini yoğun şekilde devam ettirdiğini ifade etti. Coruh, “Sağlık alanında gerçekleştirilen en başarılı projelerden biri olan Plastik Cerrahi Operasyonları Projesi ile 860 çocuk muayene edilerek 250’nin üzerinde ameliyat başarıyla gerçekleştirilmiştir.” dedi.

Namangan Vali Yardımcısı Feruza Calalova, 2012 yılında projenin Namangan’da gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, plastik cerrahi operasyonlarının, çocukların ve ailelerinin kaderini değiştirerek onları mutlu edeceğini dile getirerek, Türk doktorlara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Türkiye Interplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçen; Özbekistan’da plastik cerrahi alanında çok başarılı doktorların bulunduğunu ve bu tür organizasyonların tecrübe paylaşımı açısından da önemli olduğunu ifade ederek, kardeş ülke Özbekistan’daki çocukları muayene ederek ameliyat yapmanın kendileri için sevindirici olduğunu dile getirdi.

TİKA’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen Plastik Cerrahi Operasyonlar Projesi ile 2009 yılından bu yana toplam 860 çocuk muayene edilerek durumu elverişli olan 276 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapıldı.

Sonraki Haber

Özbekistan'da Kavak Yetiştiriciliği TİKA ile Büyüyor

Türk İşbirliği ve Koordinayson Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Orman Genel Müdürlüğü Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü işbirliğinde 2010 yılında Özbekistan Cumhuriyeti’nde Kavak Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi başlatıldı. 2012 yılı Mart ayında Semerkant Camboy...