Haberler

27 Haziran 2014

TİKA'dan Kuzey Irak'ta Terör Olayları Sonrası Alkoçlar Köyüne Sığınan Türkmenlere Destek

Kuzey Irak’ta yaşanan terör olayları sonrası, Kuzey Irak Kürt Bölgesl içerisinde yer alan Dohuk vilayeti sınırları içerisinde nüfusunun çoğunluğu Katolik Arap Hiristiyanlardan oluşan Alkoçlar köyüne sığınan 200 Türkmen aileye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, Kuzey Irak’ta yaşanan terör olayları sonrası mağdur olan Türkmenlere destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından 200 Türkmen aileye daha gıda ve temizlik malzemesi desteğinde bulunuldu. Dohuk yakınlarında bulunan Alkoçlar köyü, Kuzey Irak Kürt Bölgesl içerisinde yer alan Alkoçlar köyünün nüfusunun çoğunluğunu Katolik Arap Hiristiyanları oluşturuyor.
Bu kapsamda Kuzey Irak Bölgesinde yaşanan terör olayları sonrası Alkoçlar köyü sakinleri, Musul’dan kaçan 200 aileye evlerini açarak, Türkmen ailelerin okul bahçelerinde çadırlarda barınmalarına izin vermedi.

Musul Türkmen Meclis Üyesi Lokman Necip’in Alkoçlar köyünün dinler üstü yardımseverliğinden bahsetmesi üzerine TİKA heyeti, 200 aileye yetecek şekilde gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan koliler Alkoçlar köyüne ulaştırdı. Alkoçlar Kasabasında bulunan St. Micheal Kilisesi Papazı Prof. Ghazwen Baho, kalabalık köy sakinleri ve mağdur Müslüman Türkmenler girişte TİKA heyetini karşıladılar.

Yardım kolileri büyük özenle Türkmen soydaşlara dağıtılarak, bir kısım malzemeler ise o an orada olamayan göçmenlere verilmek üzere kilise bahçesine bırakıldı. Bırakılan koliler Micheal Kilisesi Papazı Prof. Baho ve köy muhtarı tarafından daha sonra dağıtılmak üzere himaye altına alındı. Papaz Prof.Baho burada yaptığı açıklamada Türkiye ve TİKA’ya şükranlarını dualarla iletmiş olup, ayrıca TİKA Başkanlığına iletilmek üzere teşekkür mektubu verdi.

Sonraki Haber

Yemenli Doktor ve Hemşirelere Hemodiyaliz Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yemen’de Sana, Aden, Taiz ve Hudeyde şehirlerinde tesis edilen 4 diyaliz merkezinde görev alan 20 kişilik Doktor ve Hemşire grubuna Hemodiyaliz eğitimi düzenlendi. TİKA Tarafından Yemen’in Sana, Aden,...