Haberler

27 Haziran 2014

TİKA'dan Prokuplye Belediyesi'ne Kurutma Tesisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’da Prokuplye Belediyesi’ne meyvelerin ömrünün uzatılması, daha uygun fiyatla satışına imkan tanınması ve çiftçilerin gelir seviyelerinde artış imkanı sağlanması amacıyla 500 kilogram kapasiteli tünel tipi kurutma tesisi temin edildi.

Tarım ülkesi Sırbistan’da, Sırbistan Hükümeti tarafından başlatılmış olan Tarımsal ve Kırsal Alanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Desteği Amaçlı Program çerçevesinde TİKA, tarım projelerine bir yenisini daha ekledi.

Sırbistan’ın en az gelişmiş belediyelerinden yaklaşık 50.000 nüfuslu Prokuplye’de halkın çoğunluğu meyve üreticiliği ile geçimlerini sağlıyor olup 5000 hektarlık alanda en çok oblaçina vişnesi, erik, kayısı, elma ve armut üretimleri yapılıyor. Kurutma tesisi bulunmayan Prokuplye’de yaş sebze ve meyveler kısa sürede bozuluyor. Bu kapsamda meyveler değerlerinin çok altında toptan meyve alıcılarına satılıyor. Bu durum meyve üreticilerinin zarara uğramasına sebep oluyordu.

Bu çerçevede TİKA tarafından Prokuplye Belediyesi’ne meyvelerin ömrünün uzatılması, daha uygun fiyatla satışına imkan tanınması ve çiftçilerin gelir seviyelerinde artış imkanı sağlanması amacıyla 500 kg kapasiteli tünel tipi kurutma tesisi temin edildi. Temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, Türkiye Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, TİKA Belgrad Koordinatörü Emrah Ustaömer, Prokuplye Belediyesi yetkilileri katıldı. Törende açıklamada bulunan Prokuplye Belediyesi yetkilileri, tarımsal projelerin kendileri için hayati bir önem taşıdığını küçük-orta girişimcilerin gelir seviyesine katkı sağlayacak bu projenin çok anlamlı olduğunu kaydettiler.

Türkiye Belgrad Büyükelçisi Bozay ise TİKA’nın kuzeyden güneye, doğudan batıya hemen her yerinde çok sayıda eğitim, sağlık, kültür, tarım ve hayvancılık projeleri gerçekleştirdiğini belirterek, belediyenin kalkınabilmesi için çalışmaların devam edeceğini ifade etti. TİKA Belgrad Program Koordinatörü Ustaömer de, TİKA’nın Sırbistan’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetler hakkında bilgi vererek, işbirliğinin devam edeceği söyledi. TİKA Belgrad Program Koordinatörü Ustaömer, TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projenin hayırlara vesile olması dileğinde bulunarak, konuşmasını tamamladı.

Sonraki Haber

Yemenli Doktor ve Hemşirelere Hemodiyaliz Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yemen’de Sana, Aden, Taiz ve Hudeyde şehirlerinde tesis edilen 4 diyaliz merkezinde görev alan 20 kişilik Doktor ve Hemşire grubuna Hemodiyaliz eğitimi düzenlendi. TİKA Tarafından Yemen’in Sana, Aden,...