Haberler

08 Temmuz 2013

TİKA'dan Kazak Dili ve Kültürüne Destek

Kazak dilinin ve kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Almatı’da bulunan Uluslararası İş Akademisi (International Academy of Business) tarafından 2010 yılından bu yana düzenlenen Ulıtau Yaz Kampı, bu yıl Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Almatı şehri yakınlarındaki Türgen köyünde gerçekleştiriliyor.

Bağımsızlığının 21. yılını yaşayan Kazakistan’da, Kazak dili ve kültürünün geliştirilmesi ve Batı kültürünün etkisinde kalan gençlerin öz değerlerini unutmaması ve yaşatması TİKA’nın Kazakistan’daki öncelikleri arasında yer alıyor. Bu kapsamda 90’lı yıllardan bu yana pek çok projeyi destekleyen TİKA, Kazakistan’da kültürel işbirliği alanındaki projelere bir yenisini daha ekledi.

Kazak dilinin ve kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması maksadıyla Almatı’da bulunan Uluslararası İş Akademisi (International Academy of Business) tarafından 2010 yılından bu yana düzenlenen ve Kazak dili, müziği, dansları, mutfağı ve gelenekleri uygulamalı olarak öğretildiği Ulıtau Yaz Kampı, bu yıl TİKA’nın katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Her yıl Kazakistan’ın farklı bir bölgesinde kurulan Kazak çadırlarında düzenlenen kampa, 4 yılda yaklaşık 300 kişi katıldı. Kazak gençleri ile Kazak kültürünü öğrenmek isteyen yabancıların katıldığı kampta, her grup için 40 saat Kazak dili, 40 saat beşparmak yemeğinin hazırlanması ve kımız sağılmasına kadar Kazak kültürünün çeşitli öğelerinin tanıtıldığı dersler veriliyor. Ayrıca, kamp alanına yakın olan tarihi eser ve anıtlara geziler düzenlenerek Kazak tarihi hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.

Bu yıl TİKA’nın desteğiyle Almatı şehri yakınlarındaki Türgen köyünde gerçekleştirilen kamp, yeni katılımcılarıyla derslere başladı.

Sonraki Haber

TİKA, Makedonya'da Faaliyetlerine Devam Ediyor

Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge Ivanov çeşitli temaslarda bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Balkanlar’da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Ohri Yazlık Köşkü’nde gerçekleşen görüşmeye, TİKA Başkanı...