Haberler

16 Aralık 2014

TİKA'dan Etiyopyalı Yetimlere Eğitim Desteği

Etiyopya ve Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin ve işbirliği çalışmalarının devamına büyük önem veren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın yürütmekte olduğu teknik işbirliği ve proje faaliyetleri TİKA Addis Ababa Program Koordinasyon Ofisi vasıtası ile artarak devam ediyor.

TİKA, Etiyopya’nın Oromiya Eyaleti Babile Bölgesi’nde yetim çocukların zor şartlarda eğitim gördüğü ilköğretim okuluna donanım desteğinde bulundu. TİKA Addis Ababa Koordinatörü İsmail Durhat, Babile Belediye Başkan Yardımcısı Ahmed Mohammed, Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin katıldığı teslim töreni halkın ve öğrencilerin sevgi gösterileri eşliğinde gerçekleştirildi.

Babile şehir yönetimi yetkilileri yaptıkları konuşmada, TİKA’nın Etiyopya’da ve bölgelerinde gerçekleştirdiği faaliyetleri takdir ettiklerini, yetim öğrencilerin eğitim gördüğü okula yapılan yardım dolayısıyla Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini sundular. Yapılan bu yardım ile söz konusu okulun, şehirdeki en iyi okul konumuna yükseldiğini ifade eden yetkililer, eğitim alanında bir eksikliğin giderildiğini ve diğer alanlarda da Türkiye ile işbirliğinin artmasından mutluluk duyacaklarını kaydettiler.

TİKA Koordinatörü Durhat, Etiyopya ve Türkiye arasında derin tarihi bağların bulunduğunu belirterek; TİKA’nın bölgede eğitim, sağlık, su temini ile tarihi ve kültürel mekanların restorasyonu gibi proje/faaliyetlerle dost ve kardeş Etiyopya halkının her zaman yanında olduklarını dile getirdi. Açılış programı karşılıklı sunulan hediye ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Sonraki Haber

TİKA'nın ve Türkiye'nin Arakan Müslümanlarına Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve AFAD işbirliğinde Arakan’da yaşayan Rogingalar ve diğer Müslümanlar başta olmak üzere, ikinci etap insani yardım kapsamında gıda, giyim, kırtasiye, ve gıda dışı yardım malzemelerinden oluşan paketlerin kamplarda ve...