Haberler

17 Aralık 2014

TİKA'nın ve Türkiye'nin Arakan Müslümanlarına Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve AFAD işbirliğinde Arakan’da yaşayan Rogingalar ve diğer Müslümanlar başta olmak üzere, ikinci etap insani yardım kapsamında gıda, giyim, kırtasiye, ve gıda dışı yardım malzemelerinden oluşan paketlerin kamplarda ve köylerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.

TİKA, Arakan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve AFAD işbirliğinde Arakan’da yaşayan Rogingalar ve diğer Müslümanlar başta olmak üzere, ikinci etap insani yardım kapsamında gıda, giyim, kırtasiye, ve gıda dışı yardım malzemelerinden oluşan paketlerin kamplarda ve köylerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.

Güneydoğu Asya’da Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan müslüman halka karşı artarak devam eden şiddet hareketleri sonucunda evsiz kalan yurtlarını terk eden mülteci durumuna düşmüş olan yaklaşık 250.000 kişiye, Başbakanlığın başlatmış olduğu yardım kampanyası sonucunda Türk halkının yardımlarıyla toplanan ve AFAD bünyesinde tutulan yardım fonundan karşılanmak üzere, The Arakan Relief Committe ve TİKA işbirliği ile 2014 Mart ayında gerçekleştirilen Arakan Bölgesine İnsani Yardım Projesi’nin birinci kısmında çeşitli gıda maddeleri ve Tişört, Longi, Battaniye, Sivrisinek Cibinliği gibi yardım paketi desteğinde bulunuldu.

Yaklaşık 600.000 kişiye ulaşan yardım malzemelerinin temini Yangon’dan yapılarak 1600’şar gros tonluk iki yük gemisiyle Arakan’ın Başkenti Sitwe’ye nakledildi. Pirinç, nohut, sıvı yağ, kurutulmuş balık temel gıda malzemeleri başta olmak üzere, bayan ve erkek giyimleri, yetişkin ve çocuk yağmurlukları, okul üniformları ve kırtasiye malzemeleri ile sivrisinek cibinleklerinden oluşuyor.

Söz konusu insani yardımlar Arakan eyaleti içerisinde yer alan toplam 10 ilçede ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Başkent Sitwe’nin 20 kilometre dışarısında kurulan Rohinga kampları başta olmak üzere, Kyauktaw, Yathaetaung, Pauktaw, Ponnarkyun, Myauk Oo, Minn Bya, Myay Bon, Maungtaw, Buthitaung ilçe, köy ve kasabalarında yaşayan Müslümanlara ulaştırıldı. The Arakan Relief Komite sivil toplum kuruluşu, Myanmar Müslüman İşadamları Derneği ve Arakan Yerel Hükümeti işbirliği ile yapılan organizasyonda, Arakan Yerel Hükümeti, izin verilmesi yanında lojistik ve güvenlik desteği sağladı.

Yapılan insani yardımın bir ilaç gibi olduğunu ifade eden Arakan Yerel Hükümeti yetkilileri, şu anda özellikle kamplarda yaşayan yaklaşık 300.000 insanın açlıkla mücadele ettiğini, Myanmar Birleşmiş Milletler Gıda Programı’nın (UNWFP) daha önce dağıttığı gıda yardım miktarını düşürdüğünü dolayısıyla Arakan’da kamplarda yaşayan insanların açlık çektiğini ifade ettiler. Yetkililer, yapılan insani yardımlardan çok memnun olduklarını ifade ederek TİKA ve AFAD’a teşekkürlerini ilettiler.

Kamplarda ve köylerde karşılaşılan Müslüman halk ise Türkiye’nin yapmış olduğu yardımlardan dolayı çok memnun olduklarını, Türkiye’den büyük umutlarının olduğunu, Türkiye’nin kendilerini yalnız bırakmadığını belirterek, yapılan insani yardımların sürekli ve artarak devam etmesini talep ettiler. Sitwe şehir merkezi dahil olmak üzere, Budistler ve güvenlik güçleri tarafından kuşatılan Müslüman köyler kendi arazi ve geçim kaynakları olmasına rağmen dışarı girip çıkmalarına izin verilmeyip kendi evlerinde açık hava hapis hayatı yaşıyorlar. İş imkanı bulamadıkları gibi kendi tarım arazilerine işleyemediklerinden dolayı açlık ve sefaletle mücadele ediyorlar.

Arakan’da 2012 yılı içerisinde, Haziran ve Ekim ayları içerinde iki kez olmak üzere Arakan Budistleri Müslümanlara saldırarak bir çok köy ve kasabada Müslümanlara ait ev ve işyerlerini ateşe vererek hem evsiz, hem aşsız hemde vatandaşlıklarını kayıp etmişlerdi. Yaklaşık 250 Müslümanın katledildiği olaylar neticesinde, çoğunluğu Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) yaptırmış olduğu uzun bambo tipi kamp evlerine yerleştirilerek kamplarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Kamp nüfusunun yüzde 75’ni çocuk ve kadınlardan oluşan kamplarda yetişkin erkek nüfusu yok denecek kadar az. Ayrıca, Myanmar Hükümeti tarafından Bengali olarak nitelendirilen Rohinga Müslümanlarının vatandaşlıkları ellerinden alındı.

Birleşmiş Milletler Nüfüs Fonu (UNFPA) desteğiyle yapılan ve genel nüfüs sayım kanunlarına göre ülkede yaşayan her bir şahıs nüfus sayımına dahil olması gerekirken, Myanmar ülke genelinde 2014 yılında yapılan nüfus sayımında, yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan Rohinga Müslümanları görmemezlikten gelen Myanmar Merkezi Hükümeti, Müslümanları Bengali olarak kendilerini tanımaları halinde kabul edeceklerini ileri sürüyorlar.
 

Sonraki Haber

Katmandu'da Asya Pasifik Eagü'leri Bakanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştiriliyor

  UN-OHRLLS ve UNDP tarafından düzenlenmekte olan Asya Pasifik Bölgesi’nde yer alan En az gelişmiş Ülkelerin (EAGÜ) mezuniyet durumları ve 2015 sonrası kalkınma planının görüşüldüğü toplantı Nepal’in Başkenti Katmandu’da bölge EAGÜ’lerinin ve kalkınma yardımlarından sorumlu...