Haberler

08 Eylül 2014

TİKA'dan Bosnalı Sel Mağdurlarına Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Mayıs ayında sel felaketinin olumsuz etkilediği Bosna Hersek’teki afetzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Sel felaketinin hemen ardından, afet bölgelerine ilk yardımı ulaştıran kurumların başında gelen TİKA, Doboy, Doboy Yug ve Kosova bölgelerindeki bazı afetzedelere beyaz eşya yardımında bulundu. Yerel yönetimlerle yapılan görüşmeler kapsamında ihtiyaçları belirlenen 77 aileye, buzdolabı, elektrikli fırın ve çamaşır makinesinden oluşan 155 parça beyaz eşya dağıtıldı.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca, yaptığı açıklamada, TİKA olarak, bu yardım kampanyasıyla sel mağduru Bosnalıların yanlarında olmak, yaralarını sarmak ve acılarını paylaşmak istediklerini vurguladı. Yardımlarla, afetzede aileleri kışa hazır hale getirmeyi amaçladıklarını ve zorlu kış şartlarını imkanları dahilinde hafifletmek istediklerini ifade eden TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, “Gerek geçmişten gelen kuvvetli muhabbetimiz, gerekse doğal afetlere zaman zaman maruz kalmış bir ülke olarak Bosna Hersekli dostlarımızı çok iyi anlıyoruz. Bosna Hersekli dostlarımızın tüm bu yardımları, kardeş Türkiye halkından bir hediye olarak kabul etmelerini diliyoruz. Türkiye olarak, TİKA olarak daima Bosna Hersek halkının zor gününde yanında olacağız” dedi.

TİKA, sel felaketinin yaşandığı Mayıs ayında da Bosna Hersek’e yardım eden kuruluşların başında yer aldı. Uluslararası anlamda ilk yardımı gerçekleştiren TİKA, selden en fazla etkilenen Maglay, Doboy, Doboy Yug, Begovhan, Topçiç Polye ve Jelyezno Polye bölgelerindeki afetzedelere erzak, battaniye ve çizme yardımının yanı sıra 35 bin adet konserve yiyecek, 1,5 ton un, 600 kilogram sıvı yağ, 1,5 ton akaryakıt, 6 ton temiz içme suyu, çok sayıda balta, kürek, kazma, tırmık yardımında bulunmuştu.

Sonraki Haber

Pereyaslav-Hmelnitskiy İlçesi Eğitim Kurumlarına Mutfak Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kiev Bölgesi’nin tarihi yerlerinden Pereyaslav-Hmelnitskiy İlçesi’ndeki eğitim kurumlarına ekipman desteğinde bulunuldu. Bağımsızlığını kazandığı 1991’den bu yana ekonomik sorunlar yaşayan Ukrayna’da son dönemlerde yaşanan siyasi istikrarsızlık başta eğitim sektörü...