Haberler

09 Eylül 2014

Pereyaslav-Hmelnitskiy İlçesi Eğitim Kurumlarına Mutfak Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kiev Bölgesi’nin tarihi yerlerinden Pereyaslav-Hmelnitskiy İlçesi’ndeki eğitim kurumlarına ekipman desteğinde bulunuldu.

Bağımsızlığını kazandığı 1991’den bu yana ekonomik sorunlar yaşayan Ukrayna’da son dönemlerde yaşanan siyasi istikrarsızlık başta eğitim sektörü olmak üzere birçok alanda sorunlara yol açtı. Bu kapsamda TİKA tarafından dost ve komşu ülke Ukrayna’ya destek artarak devam ediyor. Bu çerçevede Ukrayna’da birçok önemli projeye imza atan TİKA, yeni eğitim-öğretim yılına hazırlık yapan Pereyaslav-Hmelnitskiy İlçesine bağlı 12 eğitim kurumunun mutfaklarında ihtiyaç duyulan ekipmanları temin ederek yetkililere teslim etti. Pereyaslav-Hmilnitskiy Yıllık Eğitim Konferansı sırasında yapılan teslim törenine, Pereyaslav-Hmelnitskiy Belediye Başkanı Kostin Taras Viktoroviç, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Pereyaslav-Hmelnitskiy Belediyesi ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Pereyaslav-Hmelnitskiy Belediye Başkanı Viktoroviç, ülkenin kriz döneminden geçmesine rağmen Pereyaslav-Hmelnitskiy eğitim kurumlarının yeni 2014-2015 eğitim yılına tam anlamıyla hazır olduğunu ve bunda TİKA katkısının büyük rol oynadığını kaydetti. Anaokulu ve ortaokullarında çocuklara yemek hizmetinin verildiği, fakat eskimiş mutfak donanımın sağlık ve can güvenliği normlarına uymadığı ve yerel bütçe yetersizliğinden dolayı söz konusu sorunun uzun yıllardır çözülemediğini vurgulayan Pereyaslav-Hmelnitskiy Belediye Başkanı Kostin, duyduğu minnettarlığını dile getirdi.

TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat ise, Karadeniz Havzasındaki dost ve komşu ülke Ukrayna’da en büyük yatırımın eğitime ve gelecek nesillere yapılan yatırım olduğunu dile getirerek, zengin kültür ve derin eğitim geleneklerine sahip Ukrayna’nın yakın gelecekte bütün zorlukları aşacağına inandığını kaydetti. Akabinde söz alan Pereyaslav-Hmelnitskiy Eğitim Dairesi yetkilileri ise, TİKA tarafından sağlanan yardımın, Pereyaslav-Hmelnitskiy İlçesinin bütün eğitimciler ve öğrencilerine güzel bir hediye olduğunu ifade ederek teşekkürlerini bildirdi.

Sonraki Haber

Makedonya'da 1.800 İlkokul Öğrencisine Kırtasiye Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) işbirliğinde, Makedonya’nın farklı şehir ve köylerinde yaşayan ve Türk dilinde eğitime başlayan öğrencilerin eğitimlerinin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla kırtasiye desteği...