Haberler

08 Mayıs 2023

TİKA ve TRT İş Birliğinde Somalili Gazetecilere Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) iş birliğinde, Somali’de "Radyoculuk ve Habercilik Eğitimi" programı düzenlendi.

30 Nisan – 4 Mayıs 2023 tarihleri arasında Somali’nin başkenti Mogadişu’da gerçekleştirilen program kapsamında Somali Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde görev yapan 30 gazeteciye eğitim verildi. Eğitim programı kapsamında Haber Üretiminin Aşamaları, Savaş Muhabirliği, Dezenformasyonla Mücadele, Radyo Yayıncılığı, Radyo Sunuculuğu gibi başlıklar yer aldı

Bir hafta süren programın sonunda eğitimlerini başarıyla tamamlayan gazetecilere sertifikaları verildi.

Sertifika törenine Somali Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Daud Aweis Jama, TRT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Fahri Kayave ve Türkiye’nin Somali Büyükelçisi İbrahim Mete Yağlı ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Yağlı, Türkiye’nin sahip olduğu tecrübe ve kapasiteyi bölge ülkelerine aktarmaya yönelik eğitimler düzenlendiğini söyledi. TRT’nin yeni medya habercilik alanında sunduğu eğitimin önemli olduğunun altını çizen Yağlı, programı düzenleyen TİKA’ya teşekkür ederek katılım sağlayan medya çalışanlarını tebrik etti.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Kayave ise, TRT'nin Afrika'daki misyonu ile kalıcı barışı, çok taraflı ve bölgesel iş birliğini güçlendirdiğini belirtti. Kayave, yurt dışına yönelik eğitimler kapsamında bugüne kadar 118 eğitim programı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus ise program kapsamında ilettiği mesajında TİKA’nın görev yaptığı ülkelerde yerel paydaşlarının geliştirilmesi ve desteklenmesi kapsamında güncel eğitimler yürüttüğünü ifade etti.

Somali Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Daud Aweis Jama ise Somali’deki medya çalışanlarına yönelik uzun yıllardır TİKA ve TRT işbirliğinde sunulan eğitimlerin önemine vurgu yaparak Türkiye’ye verdmiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür etti.

Sonraki Haber

30. Hıdırellez Bahar Şenlikleri Kuzey Makedonya'da Düzenlendi

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kuzey Makedonya'da düzenlenen 30. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri, Balkanlar ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen soydaşlarımızın katılımıyla Çalıklı köyünde gerçekleştirildi. Kuzey Makedonya’daki Türk kültürünün geleneksel temsili olarak öne...