Haberler

08 Mayıs 2023

30. Hıdırellez Bahar Şenlikleri Kuzey Makedonya'da Düzenlendi

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kuzey Makedonya'da düzenlenen 30. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri, Balkanlar ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen soydaşlarımızın katılımıyla Çalıklı köyünde gerçekleştirildi.

Kuzey Makedonya’daki Türk kültürünün geleneksel temsili olarak öne çıkaran 30. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri, bu yıl TİKA, T.C. Üsküp Büyükelçiliği, Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve HID-BAH-ŞEN Derneği tarafından organize edildi.

30. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali’ne; Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, T.C. Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, Çalıklı Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali Başkanı Dr. Şenol Tahir, Türkiye’den ve Kuzey Makedonya’dan bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bölge halkı katılım gösterdi.

İçişleri Bakanı Spasovski, şenliğin 30 yıldır Kuzey Makedonya’da dostluk, yakınlaşma ve çok etnikli yapının onaylanması ruhunu yaydığını belirtti. Bakan Spasovski konuşmasının devamında, "Türk toplumunun kültürel-folklorik mirasının bir parçası olan ve bulunduğumuz gökyüzünün altında Makedon-Türk ortak uyumunun bir parçası olan bu güzel şenlik, tarihimizin ve ülkemizin; kültürel, tarihi ve sosyal gelişiminde derin köklere sahip zengin etnik yelpazenin birçok örneğinden birini temsil ediyor." şeklinde konuştu.

T.C. Üsküp Büyükelçisi Sekizkök, burada yaptığı konuşmasında “Hızır, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hıdırellez, bolluğun ve bereketin müjdecisidir. Doğanın coşkusuyla birlikte umutların yeşerdiği ve insanların bir araya geldiği bir mevsimdir, Yıllar boyunca, tecrübe ettiğiniz, bir arada yaşama kültürünüz sayesinde bugün yine bu güzel geleneklerimizi yaşatabiliyoruz. Kadim kültürümüze sahip çıkarak bu toprakların zenginliğine güç katıyoruz. Ne mutlu ki, Kuzey Makedonya barış içinde bir arada yaşama kültürünü temsil etmek suretiyle, Balkanlar’a ve dünyaya örnek olmaktadır. Kuzey Makedonya’yı meydana getiren toplumlar arasında dayanışmanın ve uyumun sağlanmasında bu ülkenin kadim halklarından olan Kuzey Makedonya Türkleri’nin büyük bir rolü bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

TİKA’nın Kuzey Makedonya’da eğitim, sağlık, tarım ve kültürel iş birliği alanlarında yaklaşık 1200 proje gerçekleştirdiklerini kaydeden TİKA Üsküp Koordinatörü Söğüt, “Bu topraklarda varlığını sürdüren soydaşlarımızın sevinciyle huzur bulan, derdiyle dertlenen Türk halkının bir kurumu olarak TİKA, uzun yıllardır Kuzey Makedonya’daki Türk kültürünün geleneksel temsilini öne çıkaran Hıdırellez Bahar Şenlikleri’nin düzenlenmesine katkı sunuyor.” dedi.

Konuşmaların ardından Balkan ülkelerinden gelen folklor ekipleri geleneksel halk oyunları gösterilerini sundu. Kutlamalar yağlı güreş müsabakalarıyla sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Cezayir’deki Eğitim Programı Katılımcılarına Sertifikaları Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA), Cezayir'de düzenlediği otel yöneticiliği ve turizmde dijitalleşme eğitimi programına katılanlara sertifikaları verildi. Cezayir'in en köklü otellerinden biri olan el-Avrasi Oteli bünyesindeki Cezayir Turizm Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen sertifika dağıtım...