Haberler

13 Ocak 2016

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü İşbirliğinde Karadağ Polislerine Eğitim Veriliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde 2013 yılından itibaren yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği projesi kapsamında Karadağ Emniyeti'ne çeşitli alanlarda 13 eğitim programı düzenlendi.

Türkiye'nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki emniyet teşkilatları ile tecrübe paylaşımının sağlanması, polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi amacıyla yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi  2013 yılından bu yana Karadağ'da başarıyla uygulanıyor.

TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Karadağ'da devam eden teorik ve pratik eğitimler kapsamında, Karadağ Emniyet Teşkilatına yönelik olarak Özel Birliklerin Eğitimi, Asayiş, Gümrük ve Pasaport Kontrolü, Terörizmle Mücadele gibi pek çok alanda bugüne kadar 13 eğitim programı düzenlendi. 2015 yılında ise sözkonusu eğitim programları çerçevesinde,  “Terörizme Yol Açan Radikalleşme Süreci ve Önleme Yöntemleri Kursu”, “Temel Polis Dalgıç Eğitimi”, “Cinayet Suçu Soruşturma Teknikleri” ve “Olay Yeri İnceleme” konulu eğitici yetiştirme kursları düzenlendi.

Eğitim Programının içeriğine göre Türkiye ve Karadağ’da dönüşümlü olarak gerçekleştirilen eğitim programları ile NATO ve AB Üyelik sürecindeki Karadağ’ın Emniyet Hizmet Altyapısının geliştirilmesi hedefleniyor. Karadağ makamlarının öncelikli talepleri doğrultusunda belirlenen alanlarda düzenlenen eğitim programları 2016 yılında da devam edecek.

Sonraki Haber

TİKA ve Uluslararası Türk Akademisi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Bugüne kadar birçok ortak işbirliği projesini hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Uluslararası Türk Akademisi arasında mutabakat zaptı imzalandı. İmzalanan mutabakat zaptıyla birlikte başta Türk dili konuşan ülkeler olmak üzere farklı...