Haberler

27 Kasım 2015

TİKA ve Asya Ekspedisyonu Moğolistan’da Yeni Keşifler İçin Çalışıyor

Türkiye Petrollerinin desteği ile fotoğrafçı ve yönetmen Cemal Gülas liderliğindeki bir ekip tarafından sürdürülen Asya Ekspedisyonu projesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkıları ile Moğolistan’da Altay Dağları eteklerinde henüz gün yüzüne çıkmamış kurganların açılarak bilim dünyasının hizmetine sokulmasına vesile olacak.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın Türk Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman’ı ziyaretinde Asya Ekspedisyonu projesi Moğolistan ayağında Cemal Gülas ve ekibinin Altay Dağı eteklerinde ulaştıkları kurganlar değerlendirildi.  Ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgelerde bulunan büyük kurganların Türk ve Moğol bilim insanları tarafından açılarak incelenmesi, kurganlardan çıkacak değerli tarihi eserlerin müzelere kazandırılması için gerekli adımların atılmasına karar verildi.

Moğolistan'ın Kuzey Batı bölgesindeki Bayan Ölgi yakınlarında Altay Dağları eteklerinde onlarca kurgan ve balbal bulunuyor. Bölgeye olan ulaşım zorluğu nedeni ile bu damgalı kurgan, balbal ve kaya resimleri doğal olarak korunmuş ve bozulmadan bugüne ulaşabilmiş durumda. TİKA bu bölgede bulunan kurganların Türk ve Moğol bilim insanlarından oluşan bir heyet tarafından açılarak incelenmesi için resmi girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor.

Türkiye Petrollerinin desteklediği, Asya Ekspedisyonu projesi; Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran İstanbul Boğazı’ndan Asya ve Amerika kıtalarını birbirinden ayıran Bering Boğazı’na gerçekleşecek uzun soluklu bir yolculuğu kapsıyor. Ekspedisyon rotasında, İstanbul Boğazı'ndan hareketle Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moğolistan, Rusya, Çin, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve İran olmak üzere toplam 12 ülke bulunuyor. Asya Ekspedisyonu Ekibi önümüzdeki günlerde Moğolistan’a giderek yolculuklarına devam edecek. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Arnavutluk'ta Engelli Çocuklara Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Arnavutluk Engelli Çocuklar ve Aileleri Derneği’ne malzeme desteğinde bulundu. Mazemeler, ihtiyaç sahibi olan 70 aileye dernek yetkilileriyle birlikte dağıtıldı. TİKA, Arnavutluk'taki engelli çocuklara ve ailelerine ihtiyaçları doğrultusunda malzeme...