Haberler

17 Haziran 2021

TİKA ve AA’dan Yeni Nesil Habercilik Temel ve İleri Seviyeye Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Anadolu Ajansı Haber Akademisi iş birliğinde gerçekleştirilen “Çevrim İçi Yeni Nesil Habercilik Temel ve İleri Seviye Eğitim Programı” başarıyla tamamlandı.

Türkiye’nin birçok alandaki başarılı uygulamalarını ve tecrübelerini çeşitli projeler ve programlar aracılığıyla dost ülkelerle paylaşan TİKA, 2017 yılından bu yana da Eğitim Projeleri Koordinatörlüğü tarafından geliştirilmiş olan eğitim program çerçevesinde uluslararası platformda tecrübelerini ve birikimlerini çeşitli kurumlar iş birliğinde aktarmayı devam ediyor.

 Muhabir Eğitim Programı (MEP) kapsamında AA Haber Akademisi iş birliğiyle şimdiye kadar birçok başarılı eğitim gerçekleştirerek 800’ü aşkın medya mensubuna eğitim verildi.

İngilizce dilinde düzenlenen ve Arapça simultane çeviri desteği ile sunulan Çevrim İçi Yeni Nesil Habercilik Eğitiminin temel seviyesine 22 ülkeden katılım sağlandı. ( Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Cezayir, Filistin, Gambiya, Hırvatistan, Irak, Kamerun, Karadağ, Kırgızistan,  Kuzey Makedonya, Moğolistan, Moldova, Namibya, Sırbistan, Sudan, Ukrayna, Ürdün, Tacikistan, Tunus)  ilgili eğitime 80 medya mensubu katılım sağladı. Katılımcılar arasında 30 kişi başarı göstererek eğitimin bir sonraki aşaması olan ileri seviyeye geçmeye hak kazandı.

Çevrim İçi Yeni Nesil Habercilik Eğitimin ileri seviyesine 17 ülkeden 65 medya mensubu katılım sağladı ( Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gambiya, Hırvatistan, Irak, Kamerun, Karadağ, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Namibya, Sırbistan, Sudan, Ürdün, Tunus, Gürcistan) katılımları ile eğitim başarılı bir şekilde tamamlandı.

Eğitimin son günü Yeni Nesil Habercilik alanı ile ilgili sunum yapan 20’den fazla katılımcı başarı sertifikası almaya hak kazandı.

16-18 Haziran Yeni Nesil temel ve 21-24 Haziran Yeni Nesil ileri seviyeler Özbekistan’a yönelik çevrim içi eğitim düzenlenecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te Kalkınma Alanında İş Birliği Protokolü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Bosna-Hersek Federal Yerlerinden Edilenler ve Mülteciler (BIH) Bakanlığı arasında Bosna-Hersek’te kalkınma iş birliği çerçevesinde yürütülecek ortak çalışmalara ilişkin protokol imzalandı. TİKA ana hizmet binasında düzenlenen törende TİKA...