Haberler

17 Haziran 2021

TİKA’dan Bosna Hersek’te Kalkınma Alanında İş Birliği Protokolü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Bosna-Hersek Federal Yerlerinden Edilenler ve Mülteciler (BIH) Bakanlığı arasında Bosna-Hersek’te kalkınma iş birliği çerçevesinde yürütülecek ortak çalışmalara ilişkin protokol imzalandı.

TİKA ana hizmet binasında düzenlenen törende TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile Bosna-Hersek Federal Yerlerinden Edilenler ve Mülteciler (BIH) Bakanı Edin Ramiç arasında Bosna-Hersek’te sürdürülebilir geri dönüş mekanizmasının geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

İmza töreni öncesi Bosna-Hersek Federal Yerlerinden Edilenler ve Mülteciler (BIH) Bakanı Edin Ramiç ve beraberindeki heyet TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile görüşme gerçekleştirdi.

Serkan Kayalar, Bosna Hersek’te sosyal, ekonomik, idari ve kültürel iş birliği alanında bugüne kadar 1000’e yakın proje ve faaliyet gerçekleştirdiklerini ifade ederken, özellikle üretim sektörleri, mesleki eğitim, gençlerin ve dezavantajlı grupların istihdamı gibi öncelikli alanlarda projeler planladıklarını söyledi. Kayalar, “Pandemi sonrasında da proje ve faaliyetlerimizi ülkenin tamamına yayılacak şekilde çeşitlendirerek artıracağız.” dedi.

Edin Ramiç ise Türkiye’nin TİKA aracılığı ile gerçekleştirdiği kalkınma iş birliği projelerinin toplum refahının artırılmasında çok değerli katkılar sağladığını ifade etti.

İmzalanan protokol ile Bosna-Hersek’te sosyo-ekonomik kalkınmanın desteklenmesi kapsamında ortak proje ve faaliyetlerin hayata geçirilmesi, her iki tarafın sahip olduğu bilgi ve tecrübenin karşılıklı paylaşılması hedefleniyor.

Protokol çerçevesinde TİKA ve bakanlık arasında tecrübe ve bilgi paylaşımına yönelik yeni proje ve faaliyetler gerçekleştirilebilecek, ortak yürütülmesi kararlaştırılacak projeler kapsamında her iki taraf da kısmi veya tam destek sunabilecek.

TİKA’dan Bosna Hersek’te 1000’e yakın proje

TİKA’nın Bosna Hersek’te 1995’te kurulan Saraybosna Program Koordinasyon Ofisi aracılığıyla eğitim, sağlık, tarım, barınma, üretim sektörlerinin geliştirilmesi, kapasite artırımı ile tarihi ve kültürel mirasın korunması alanlarını kapsayan pek çok alanda 1000’e yakın proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

TİKA, Bosna Hersek’te altyapının yeniden inşası, tarım ve hayvancılık ve diğer üretim sektörlerinin canlandırılması ve istihdam kapasitesinin artırılması, ortak tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik projelere öncelik veriyor.

Sonraki Haber

TİKA, Gürcistan'da Kafkas Takı Araştırma Merkezi ve Atölyesi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te kurulan Kafkas Takı Araştırma Atölyesi'nin açılış töreni düzenlendi. Açılışa, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, Kafkas Kültürü Araştırma Merkezi...