Haberler

04 Kasım 2021

TİKA, Ukrayna’da Tatar Ailelerin Yaşadığı Yurdun Tadilatını Yaptı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Vinnıtsya Bölgesi Nova Greblya köyünde 2014 yılından sonra vatanlarını terk etmek zorunda kalarak Ukrayna ana karasına göç eden 30 Kırım Tatar ailesinin yaşadığı yurdun tadilatını yaptı.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile yaklaşık 50 yetişkin ve 100'e yakın çocuğun hayatlarını idame ettirdiği yurdun çatısı değiştirilerek, kanalizasyon sistemi yenilendi. Onarım çalışmaları kapsamında ayrıca üç katın koridorları onarıldı, kapılar yenilendi ve elektrik sisteminin tadilatı gerçekleştirildi.

Proje ile Kırım Tatar ailelerinin yaşam koşulları iyileştirilerek, Kırım Tatar dil ve kültürünün yaşatılmasına katkı sağlandı.

Törenle teslim edilen yurdun açılışına, T.C. Kiev Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, TİKA Ukrayna Koordinatörü Cüneyt Esmer ve Vinnıtsya Bölgesi Kalınivka Şehir Meclisi yetkilileri katıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kenya'daki Radyo'ya Teknik Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya Vihiga Eyaleti Radyosuna yayın kalitesinin ve kapsama alanının geliştirilmesi amacıyla teknik ekipman desteğinde bulundu. Vihiga Eyaleti Valiliği ve Vihiga FM Radyosunda düzenlenen ekipman teslim törenine, TİKA Nairobi...