Haberler

18 Nisan 2023

TİKA, Türkiye'deki Depremlerde Arama Kurtarma Çalışmalarına Katılan Bosna Hersekli Ekiplere İftar Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde arama kurtarma çalışmalarına katılan Bosna Hersekli ekipler için iftar verdi.

TİKA’nın ev sahipliğinde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki bir otelde düzenlenen iftara, TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik ile ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Çevik, burada yaptığı konuşmada, depremlerden yaklaşık 15 milyon kişinin etkilendiğini, 50 bin 500'e yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyleyerek hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi. Deprem bölgelerinde hayatın normale dönmesi için hızla çalışıldığını vurgulayan Çevik, bu acının yaşandığı anlarda yurt dışı ve içinden gelen desteklerle yaraların sarıldığını dile getirdi.

Çevik, Bosna Herseklilerin Türkiye’deki insanların kalbinde ayrı bir yere sahip olduğuna işaret ederek, Bosna Hersekli arama kurtarma ekiplerine teşekkür etti.

TİKA’nın arama kurtarma ekiplerine yönelik verdiği eğitimlerin devam edeceğini aktaran Çevik, Bosna Hersekli ekiplere teşekkür belgesi takdim etti.

İftara katılan Saraybosna Müftüsü Nedzad Grabus, depremde hayatını kaybedenler için dua etti.

İftar programında, Türkiye’deki deprem bölgesindeki görüntülerden oluşan bir video da gösterildi.

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de meydana gelen ve 11 ilimizde milyonlarca insanın etkilendiği deprem felaketi sonrası ülkemizin yardım çağrısına ilk cevap veren ülkelerden olan Bosna-Hersek’ten 231 kişilik arama ve kurtarma ekibi arama-kurtarma çalışmalarına katılmıştı.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ile Görüştü

Filistin'i ziyaret eden TİKA Başkanı Serkan Kayalar ve Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ile Ramallah’taki makamında bir araya geldi. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı...