Haberler

16 Temmuz 2021

TİKA Türkiye’nin Güvenlik Alanındaki Tecrübelerini Dost Ülkelerle Paylaşmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliği ile Uluslararası Polis Eğitimleri Projesi kapsamında Türkiye’nin tecrübeleri dost ülkelerle paylaşılmaya devam ediyor.

 

Filistin’de Çevrimiçi "Kaza Yeri Fotoğraflama Teknikleri ve Kroki Hazırlama Eğitimi"

Emniyet mensuplarına yönelik karşılıklı olarak tecrübelerin paylaşılması, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve ülkeler arası polis teşkilatlarının karşılıklı  olarak terminolojilerde birlik sağlanması amacıyla yüz yüze yapılan hizmet içi ve uygulamalı programlar Kovid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi platformlara taşınarak devam ediyor.

Bu kapsamda Filistin  Emniyet Teşkilatından 14 personele "Kaza Yeri Fotoğraflama Teknikleri ve Kroki Hazırlama Eğitimi"  verildi.

Eğitim programının açılış konuşmasında, Filistin Emniyetinden Eğitim Daire Başkanı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Zahir SABBAH, Türk Polis Teşkilatından aldıkları faydanın sayısız olduğunu, bu yüzden minnettar olduklarını, iki ülkenin teşkilatları arasındaki işbirliğinin devam etmesini umduklarını ve salgın hastalığın sona ererek yüz yüze eğitimlere devam etmek istediklerini belirterek Filistin’e destek veren en önemli ülkelerden biri olduğu için tüm Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Yine programın açılışında konuşan Trafik Başkan Yardımcısı Zeki BAL, Filistin’in dost ve kardeş ülke olmaktan da öte bizim canımızın bir parçası olduğunu belirtti.

 

"Aile İçi Şiddetle Mücadelede Polis Eğitimi"

Filistin Emniyet Teşkilatında görev yapan 11 kişinin kursiyer olarak katıldığı 3 gün süren eğitimde, aile içi ve kadına şiddetle mücadeleye ilişkin hizmetlerin yürütülmesinde görevlilerin daha etkin ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çevrimiçi bağlantı ile "Aile İçi Şiddetle Mücadelede Polis Eğitimi" düzenlendi.

Eğitimde; Toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, şiddet mağduru ile görüşme, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin mevzuatta polisin rolü ve sorumlulukları ile ilgili konularda bilgi paylaşımında bulunuldu.

 

Ukrayna’da çevrimiçi "Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi"

Ukrayna Devlet Araştırma Bürosunda (DBR) görev yapan 23 kişinin kursiyer olarak katıldığı 4 gün süren eğitimde, yolsuzluk nedir, yolsuzluğun nedenleri nelerdir, Türk hukukunda yolsuzluk suçları, rüşvet suçu ve soruşturma yöntemleri, yolsuzlukla mücadelede ülke karşılaştırmaları, yolsuzluğun siyasal, ekonomik ve sosyolojik nedenleri başta olmak üzere fikir alışverişinde bulunuldu.

Katılımcılar, düzenlenen kursların güvenlik sektöründe görevli teşkilat mensuplarına katkı sağlayacağını ve gerçekleştirilen eğitimlerden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

 

Moğolistan’da çevrimiçi "Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Eğitimi"

Moğolistan Emniyet Teşkilatında görev yapan 11 kişinin kursiyer olarak katıldığı 4 gün süren eğitimde, suç gelirleri ile mücadele, aklama suçlarıyla mücadele ve alternatif para transfer Sistemlerine ilişkin çevrimiçi bağlantı ile "kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele eğitimi"  düzenlendi.

Eğitimin açılışına katılan Moğolistan Kriminal Polis Müdürlüğü Ekonomik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Yarbay Ganchuluun Bekhbat; Her ne kadar zor bir süreç içinde olsak bile uzaktan da olsa bu eğitimi gerçekleştirdiği için TİKA’ya teşekkürlerini sunarak Türk Emniyet Teşkilatının zaman harcayarak düzenlediği bu eğitimin hem Moğolistan Emniyet Teşkilatında görevli personelin bilgi ve birikimleri ile birleşmesi hem de ülkelerinde işlenen kara para aklama suçları ile mücadelede büyük katkılar sağlayacağını ümit ettiğini dile getirdi.

Sonraki Haber

Kolombiya’da 15 Temmuz Kolombiya-Türkiye Dostluk Fidanlığı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyo ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Bogota Büyükelçiliği iş birliğinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına, Kolombiya’nın Casanare departmanında çevresel sürdürülebilirliğin teşvik edilmesine de katkı sağlayacak 2.600 fidan dikildi. Kolombiya’da...