Haberler

17 Temmuz 2021

Kolombiya’da 15 Temmuz Kolombiya-Türkiye Dostluk Fidanlığı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyo ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Bogota Büyükelçiliği iş birliğinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına, Kolombiya’nın Casanare departmanında çevresel sürdürülebilirliğin teşvik edilmesine de katkı sağlayacak 2.600 fidan dikildi.

Kolombiya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına kurulan Kolombiya-Türkiye Dostluk Fidanlığı, Yopal şehrinin ana su kaynağı olan Corregimiento del Morro alanında yer alıyor.

Yopal şehrinde, başta su kaynakları olmak üzere doğal kaynakların ve ekosistemlerin korunması ile restorasyonu için bakım faaliyetlerinin yapılması gereken toplam yirmi iki (22) hektar bulunuyor.

Dostluk Fidanlığı; 15 Temmuz 2016'da için canlarını feda eden şehitlerimizin aziz hatıralarının yaşatılması ve gazilerimizin anılması için kuruldu.

Dostluk Fidanlığında fidan ekimi etkinliğine video mesaj ile katılan, Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk şunları söyledi: “Bugün 15 Temmuz, Türkiye Cumhuriyeti'nin Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü; Yopal ve onun gelecek nesillerine fayda sağlayacak ağaç dikme projesiyle bugünü kutlamaktan büyük mutluluk duyuyorum”.

Etkinliğe Yopal Belediye Başkanı Luis Eduardo Castro, belediye topluluğu üyeleri ve alanın korunması için çalışan korucular katıldı.

Yopal Belediyesi Kalkınma Sekretei Jimmy Barrera Cabrera şunları kaydetti: “TİKA'nın bugün 15 Temmuz gibi özel bir günde bizlere veridiği bu destek çok önemlidir. Burada dikilen 2600 ağaç, şehrin su ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacak, akıntılarıyla Yopal su kemerini besleyen Cravo Sur Nehri'ne ve su kemerlerine yeni kaynaklar eklenecek”.

Sonraki Haber

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günün’de Şehitlerimiz Güney Sudan’da Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Juba Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen törenler ile 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit düşen kahramanlarımız Güney Sudan’ın başkenti Juba’da anıldı. T.C. Juba Büyükelçiliğinde gerçekleştirilen anma töreninde Büyükelçi...