Haberler

14 Ağustos 2015

TİKA, Türk ve Macar Bilim Adamlarını Bir Araya Getirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), beyin araştırmaları alanında Türk ve Macar bilim adamlarını bir araya getirdi.

TİKA’nın Macaristan ile bilimsel araştırmalar çerçevesinde gerçekleştirdiği projenin ikinci kısmı Pecs Üniversitesi’nde gerçekleşti. Projenin ilk kısmında Pecs Üniversitesi’nden bilim insanları TİKA’nın desteğiyle Türkiye’yi ziyaret ederek İstanbul Kültür Üniversitesi Beyin Dinamiği Araştırma Merkezini (İKÜ BEYİNMER) ziyaret edip BEYİNMER’in laboratuvarlarını incelemiş ve çalışmalar hakkında bilgi almıştı.

Projenin ikinci kısmında ise İKÜ BEYİNMER Başkan Yardımcısı Dr. Bahar Güntekin öncülüğündeki heyet Pecs Üniversitesi Nörobilim Araştırma Birimini ziyaret ederek Üniversitenin özellikle hayvanlar üzerinde yapmakta olduğu bilimsel araştırmalar hakkında bilgi aldı, iki üniversitenin karşılıklı olarak hangi alanlarda işbirliği ve ortak araştırma çalışmaları yapabilecekleri noktasında fikir alışverişinde bulundu. İKÜ BEYİNMER’in insanlar, Pecs Üniversitesi Nörobilim Araştırma Biriminin ise hayvanlar üzerinde araştırmalar yaptığına değinen Güntekin, iki farklı çalışma yönteminin bir projede buluşturulmasının önemli katkıları olacağına inandığını ifade etti. Türkiye ile Macaristan arasında bu tür bir projenin ilk kez gerçekleştirildiğini belirten ve projenin Macaristan tarafından sorumlusu olan Pecs Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Istvan Hernadi, TİKA’nın projenin her iki kısmını da desteklediğini söyledi. Bundan sonraki süreçte daha kapsamlı bir projeyi TİKA’ya sunacaklarını söyleyen Hernadi, TİKA’nın desteğinin süreceğini temenni ettiğini belirtti. TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Pınar Özcan ise TİKA’nın Macaristan’da birçok Osmanlı eserini restore edeceğini, bununla birlikte çok yönlü bir kurum olduğunu ve çok çeşitli alanlarda farklı projeleri desteklediğini, bilimsel araştırmalar ve işbirliği kapsamında Macar ve Türk üniversitelerini bir araya getirdiklerini, projenin güzel sonuçlar doğuracağına inandığını ve TİKA olarak böyle bir projeyi desteklemekten gurur duyduklarını söyledi.

Ziyaret esnasında gerçekleştirilen basın toplantısına Pecs Belediye Başkanı Zsolt Pava ile Zigetvar Belediye Başkanı Peter Vass katıldı. Projenin ilerleyen kısmında bipolar bozukluk, parkinson ve alzheimer gibi hastalıklarda beyin sinyallerinin ölçülmesinde EEG metodunun kullanılması üzerinde çalışmalar yapılması bekleniyor.  

Sonraki Haber

Karadağlı Polislere Yönelik Eğitim Programları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği projesi kapsamında, Karadağ Emniyet Müdürlüğü mensuplarına yönelik verilen Temel Polis Dalgıç Eğitim Programı devam ediyor.  TİKA organizasyonuyla...